zavřít
Upravit životopis

Životopis

Její otec pracuje jako marketingový poradce a matka je psychoterapeutkou. Dětství strávila v Sarcelles a pak v Paříži, kde během studií na lyceu Jindřicha IV. začala účinkovat ve školním divadelním klubu. Herecké vzdělání získala nejprve na pařížské Konzervatoři lyrického umění (Conservatoire d'Art Lyrique) a v další průpravě pokračovala 1987-88 v herecké škole při divadle v Nanterre-Amandiers.

Zde pod režijním vedením Patrice Chéreaua, Pierra Romaina a Jean-Michela Ribese sbírala zkušenosti v Pinterově hře Narozeniny, v Čechovových dramatech Platonov a Ivanov a v Kleistově tragédii Penthesilea. Od 1987 je jejím životním partnerem Jean-Pierre Bacri, s nímž vytvořila autorskou i hereckou dvojici. Společně napsali několik film. scénářů a dvě divadelní komedie Kuchyně s příslušenstvím (1993) a Typická rodina (1995), za které obdrželi Molièrovy ceny a v jejichž film. verzích ztvárnili hlavní role.

Jako scenáristický tandem byli oceněni čtyřmi Césary (Kouřit/Nekouřit, Typická rodina, Stará známá písnička, Každý to rád jinak) a Evropskou film. cenou (Každý to rád jinak). Vrcholem jejich dosavadního tvůrčího úsilí je autorské komediální drama Každý to rád jinak, kde si A. J. vyzkoušela vedle schopností scenáristických a hereckých (role nezávislé sympatické servírky z bistra Manie) poprvé také režisérské.

Zdařile dopadl i její druhý režijní pokus Jako obrázek, za jehož scénář byla společně s Bacrim oceněna na MFF v Cannes 2004. V pol. března 2001 byla spolu s Bacrim hostem Dnů evropského filmu v Praze.

Agnès Jaoui

55 let, herečka, zpěvačka, režisérka, scénáristka

Mohli by vás také zajímat…