zavřít
Upravit životopis

Životopis

Ai Sugijama je bývalá japonská tenistka, která započala svou profesionální kariéru v říjnu 1992. Je vítězkou čtyř grandslamových turnajů v ženské a smíšené čtyřhře. Je také bývalou světovou jedničkou ve čtyřhře. Ve dvouhře byla na žebříčku WTA nejvýše klasifikována na 8. místě (9. únor 2004). V průběhu kariéry vyhrála na okruhu WTA 6 turnajů ve dvouhře a 38 ve čtyřhře. Jejích 62 startů v řadě v hlavní soutěži grandslamových turnajů je současným rekordem.

Sportovní kariéra
Největší úspěchy ve čtyřhře zaznamenala v páru s Francouzkou Julií Halardovou-Decugisovou, Belgičankou Kim Clijstersovou, Ruskou Jelenou Lichovcevovou, Slovinkou Katarinou Srebotnikovou či Slovenkou Danielou Hantuchovou. V ženské čtyřhře získala tři grandslamové tituly – s Kim Clijstersovou vyhrála French Open a Wimbledon (oba v roce 2003) a s Julií Halardovou-Decugisovou US Open v r. 2000; kromě toho s Indem Maheshem Bhupathim vyhrála soutěž v mixu na US Open 1999.

Nevídaný kousek se Ai Sugijamaové povedl na turnaji ve Scottsdale 2003. Turnaj se kvůli nepříznivému počasí ocitl ve značném skluzu a tak organizátoři rozhodli o konání semifinále i finále v jediném dni, a to jak ve dvouhře, tak i ve čtyřhře. Sugijamaová nejprve vyhrála turnaj v singlu (cestou do finále porazila Američanky Lindsay Davenportovou a Alexandru Stevensonovou), aby v rozhodujícím zápase zvítězila nad Kim Clijstersovou, a o několik hodin později zopakovala totéž ve čtyřhře. Během jediného dne tak zvládla uhrát čtyři vítězné zápasy.

Dobré výsledky v průběhu roku 2003 (vítězství v Linzi a Scottsdale, semifinále v Římě, Los Angeles, Šanghaji a Philadelphii, 4. kolo na French Open, Wimbledonu a US Open) zajistily Ai Sugijamaové účast na Turnaji mistryň, na kterém se toho roku poprvé utkalo 8 tenistek. Podařilo se jí sice porazit tehdejší světovou dvojku Justine Heninovou, ale na postup ze skupiny to nestačilo. Ve zbývajících zápasech nestačila na Jennifer Capriatiovou a na Anastasii Myskinovou.

Hrála rovněž na turnajích WTA Tour Championships ve čtyřhře (v letech1998 až 2000 ukončila své učinkování ve čtvrtfinále, v r. 2002 došla do semifinále a v r.2003 do finále). Je první Japonkou, která kdy vystoupila na trůn světové jedničky ve čtyřhře; nejlepší sezónou její deblové kariéry byl rok 2003, kdy slavila osm titulů a rok 2000, ve kterém vyhrála sedm turnajů.

Ve dvouhře se Ai Sugijamaové během kariéry podařilo porazit řadu slavných soupeřek; je nutno zmínit taková jména jako Steffi Grafová, Amanda Coetzerová, Arantxa Sánchezová Vicariová, Jana Novotná, Mary Pierceová, Daniela Hantuchová či Martina Hingisová. Reprezentovala Japonsko na Olympijských hrách v Atlantě (1996), v Sydney (2000) a v Aténách (2004); s partnerkou Šinobu Asagoeovou se dostala do semifinále čtyřhry v Aténách. Zápas o bronzovou medaili prohrály s argetinským párem Paola Suárezová / Patricia Tarabiniová. Ai Sugijamaová byla rovněž reprezentantkou své země ve Fed Cupu, a to ve dvouhře i čtyřhře.

V říjnu 2009 Ai Sugijamaová zakončila svou dlouhou kariéru na turnaji Toray Pan Pacific Open v rodném Tokiu - se spoluhráčkou Danielou Hantuchovou se dostaly do finále čtyřhry. V posledním týdnu kariéry byla stále na ženském žebříčku WTA ve čtyřhře klasifikována mezi první desítkou hráček na 6. místě (12. října 2009).

Ai Sugijama

42 let, tenistka