zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vyrůstal na venkově poblíž Dundee. V šestnácti letech začal psát pro časopisy. Ještě jako student Royal Scottish Academy of Music and Drama v Glasgow učinil první zkušenost před film. kamerou ve školním absolventském filmu Passing Glory (1986). Následovala velká řada divadelních a TV zkušeností (populární skotská mýdlová opera Take the High Road).

Během tří let vystřídal několik divadelních scén (Traverse Theatre v Edinburghu, The Tron v Glasgow, Dundee Repertory), kde byly jeho velkými rolemi Pip ve hře Johna Clifforda Great Expectations, Cliff v muzikálu Kabaret (cena Tony 1998), Phil McCaan ve hře Johna Byrnea Slab Boys a Malcolm v Shakespearově Macbethovi. 1988 se poprvé představil na jevišti v Londýně, kde za svůj výkon ve hře Manfreda Kargeho Dobytí jižního pólu byl jako nejslibnější herecká naděje nominován na Cenu Laurence Oliviera.

Tu se mu podařilo získat 1991 za roli v komedii Richarda Nelsona Náhodná smrt anarchisty, incenované v National Theatre. V sezoně 1989-90 vystupoval se souborem Royal Shakespeare Company v Londýně a Stratfordu. Ve filmu je zatím obsazován do vedlejších rolí. Největší příležitost se mu naskytla pouze v postavě mladého Brita českého původu Alexandra Novaka, který pátrá v rodném městě své matky po archivním filmu se záznamem jeho rodiny těsně před odchodem do koncentračního tábora, v melodramatickém snímku Praha (r. I. Sellar).

Upozornil na sebe také úlohou vikáře Eltona v adaptaci románu Jane Austenové Emma (r. D. McGrath). Vytvořil hlavní roli v krátkém filmu That Sunday (TV-1994, Ta neděle; r. Dan Zeff) a v TV sitcomu The High Life (1994-95, Život na vysoké noze), na němž se podílel také jako spoluautor. Je režisérem krátkého filmu Butter (1994, Máslo). Spolu s herečkou Jennifer Jason Leighovou napsal, režíroval a produkoval snímek Večírek (2001), v němž také hrál hlavní roli spisovatele Joea.

Alana Cumminga můžeme znát také filmů: Zlaté oko (Golden Eye, režie Martin Campbell, 1995), X-Men 2 (X2, režie Bryan Singer, 2003), Spy Kids – Špióni v akci (Spy Kids, režie Robert Rodriquez, 2001), Spy Kids 2: Ostrov ztracených snů (Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams, režie Robert Rodriquez, 2002), Spy Kids 3-D:Game Over (Spy Kids 3-D: Game Over, režie Robert Rodriquez, 2003), Tráva (Reefer Madness, režie

Mohli by vás také zajímat…