zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem komika Harryho Einsteina (Parkyakarkus) a bratrem performera Bob Einsteina. Po studiu na střední škole, kde mezi jeho přátele patřili mj. Rob Reiner a Richard Dreyfuss, krátce navštěvoval Carnegie Institut of Technology (CIT) v Pittsburghu, než se profesionálně věnoval účinkování na kabaretních jevištích.

Jako komik se od konce 60. let objevoval v různých zábavných pořadech, např. The Ed Sullivan Show, Dean Martin Presents, The Flip Wilson Show, The Merv Griffin Show, a jako host vystupoval v komediálních seriálech Love, American Style (Láska po americku) a The Odd Couple (Podivný pár). Později pravidelně spolupracoval s populárním pořadem Saturday Night Live (1975-76), pro který natáčel krátké hrané veselohry.

Ve známém animovaném seriálu The Simpsons (Simpsonovi - ČTV) poskytl svůj hlas řadě vedlejších postav. Na film. plátně se uplatnil především jako režisér a hlavní představitel satirických autorských komedií - Opravdový život o oportunistovi, který chce zdokumentovat příběh průměrné rodiny jednoho veterináře (Charles Grodin), Moderní romance o neurotickém film. střihači, neschopném normálního partnerského vztahu, Ztraceni v Americe o manželské dvojici, rezignující na pracovní dostihy a vydávající se na cestu po USA, Chraň si svůj život o muži, který po srážce autobusu potká pravou lásku na onom světě, Matka o dvakrát rozvedeném muži, který se nastěhuje k mamince (Debbie Reynoldsová), aby lépe pochopil své problémy se ženami.

Kromě toho vytvářel výrazné vedlejší úlohy v dílech jiných režisérů, z nichž největší úspěch (nominace na Oscara 1987) mu přinesla postava smolařského reportéra Aarona Altmana v úspěšném snímku z TV zákulisí Vysíláme zprávy (r. J. L. Brooks). Některé jeho výstupy byly zaznamenány na gramofonová alba Comedy Minus One a A Star Is Bought (nominace na Grammy).

Albert Brooks

74 let, herec, scénárista, režisér

Mohli by vás také zajímat…