zavřít
Upravit životopis

Životopis

Po otci je italského původu. Už během střední školy navštěvoval různé herecké kurzy, např. u Dereka Jacobiho a Fiony Shawové v British-American Drama Academy v The Kennedy Center for Performing Arts a v Longy School of Music. Vystudoval anglickou literaturu na Yale University (1994) a ještě v době studií začínal jako profesionální herec na regionálních jevištích (Long Wharf Theatre, Yale Repertory, Intiman Theatre v Seattlu, Philadelphia Festival Theater).

Za jednu z hlavních rolí v broadwayské inscenaci Turgeněvova dramatu Měsíc na venkově (1995), kde měl za partnery Helen Mirren a F. Murraye Abrahama, byl nominován na Drama Desk Award. V létě 1999 účinkoval po boku Gwyneth Paltrowové v Shakespearově komedii Jak se vám líbí na přehlídce Williamstown Theatre Festival. Jeho první velkou film. rolí byla postava geniálního a zároveň infantilního psychopata Polluxe Troye, mladšího bratra maniakálního zabijáka (Nicolas Cage), v úspěšném akčním thrilleru Tváří v tvář (r. J. Woo).

Zaujal v úloze povrchního floutka Henryho Crawforda v adaptaci románu Jane Austenové Mansfieldské sídlo (r. P. Rozemaová), jako král v shakespearovském muzikálu Marná lásky snaha (r. K. Branagh) a jako ambiciózní paleontolog Billy Brennan ve fantastickém dobrodružném snímku Jurský park 3 (r. J. Johnston).

V roce 2004 si zahrál s Robertem Redfordem a Helen Mirren ve filmu Petera Jana Bruggea Únos. V tomtéž roce byl nominován na Independent Spirit Award za roli rockového zpěváka Iana McNighta v hudebním dramatu Lisy Cholodenko Laurel Canyon. Kromě toho, že ve filmu svedl Kate Beckinsale i Frances McDormand, také nahrál všechny písně své postavy. Mezi jeho další filmy patří Junebug, který měl premiéru na festivalu Sundance 2005, kde se stal stejně jako v Cannes jedním ze soutěžních snímků.

Alessandro Nivola obsadil roli Gavina Harrise ve snímku Dannyho Cannona Góóól! (Goal!, 2005). Nivola charakterizuje svoji postavu jako nového a drahého hráče Newcastlu, který má velmi divoký vztah ke své kariéře i osobnímu životu. „Gavin je pro Santiaga (Kuno Becker) špatným vzorem, ale zároveň velmi uznává jeho talent a je ochoten kvůli němu riskovat. Gavin patří k lidem, kteří často udělají správnou věc jen díky náhodě, což s sebou přináší spoustu komických situací. Má v sobě kombinaci rošťáctví, šarmu a schopnosti vyváznout z každé situace tak, aby se stal miláčkem lidí,“ vysvětluje Nivola.

V roce 2006 jej čeká adaptace novely Martina Amise Success a poté role ve filmu Goal 2. V srpnu 2005 se stal členem poroty na filmovém festivalu v Edinburghu.

Alessandro Nivola je od 3.1.2003 ženatý s herečkou Emily Mortimer s niž má syna narozeného 26.9.2003.

Mohli by vás také zajímat…