zavřít
upravit profil

malíř, grafik, sochař

90 let,narozen: 24. 7. 1927 New York City, New York, USA 

Upravit životopis

Životopis

Alex Katz je americkým výtvarníkem figurativní malby, sochařem a grafikem spojený s hnutím Pop art.

Katz se narodil v části New Yorku Brooklyn. V letech 1946 - 1949 v Showheganu ve státě Maine. Jeho první samostatná výstava maleb měla vernisáž v roce 1954 v Roko Gallery v New Yorku a nesatkala se zájmem veřejnosti ani kritiky.

Od konce 80. let považujeme Alexe Katze za hlavního představitele cool painting, a díky inovacím v malbě se stal jedním z vlivných malířů současnosti.

V posledním desetiletí se jeho dílo těší celosvětovému zájmu, díky jeho vlivu na současné umělce jakými je i česká výtvarnice Ivana Lomová. V roce 2007 proběhla velká samostatná výstave ve Státním muzeu v New Yorku.

Tvorba
Patří do stejné generace jako Robert Rauschenberg nebo Jasper Johns. Svými figurativními obrazy se pohybuje na pomezí realismu a abstrakce. Jeho převážně velkoformátové obrazy na plátnech působí kultivovanou emocionalitou hraničící s chladným odstupem. Zdrojem témat jsou pro autora v lidé z vyšších společenských vrstev trávící v nečinnosti volný čas

Tvůrčí proces
Celý tvůrčí postup umělce je inspirován renesančními italskými umělci:

1.Malba motivů svého budoucího obrazu na malou dřevěnou desku - expresívním a volným stylem, ale již v jasných barvách.
2.Kresba tužkou na papír, propracovaná do detailů.
3.Přenesení původní kresby tužkou uhlem nebo rudkou v obrysech na kartón, který má stejnou velikost jako plátno.
4.V měřítku 1:1 zobrazí studii na plátno.
5.Jako na renesančních freskách dochází k řídnutí kontur a tvary se barevnými pigmenty prokreslí na plátno. Akvarelová metoda a rychlé tahy pak obrazům dodávají jejich schematickou formu.

Alex Katz

90 let, malíř, grafik, sochař