zavřít
Upravit životopis

Životopis

Alexandra Gasnárková se narodila v roce 1946 v Uherském Hradišti. Absolvovala JAMU v roce 1970. V době studií (její hlavní pedagog byla Vlasta Fialová) nastudovala v tehdejším Státním divadle Brno Stázu (F. Šrámek "Léto" – režie M. Hynšt) a Ráchel (V. Gardavský "Já Jákob" – rež. A. Hajda). V obou inscenacích byl jejím partnerem Václav Postránecký. Brzy poté M. Hynšt odešel ze školy i z Brna.

A tak přijala nabídku tehdejšího šéfa SDO (dnes NDM) R. Kovala a putovala do Ostravy. A zde úspěšně působí již čtyřicátou sezónu. Za těch čtyřicet let odehrála na scénách DJM a DAD (a Komorní scéně) kolem 120 rolí v rozpětí všech žánrů. Od bláznivých komedií, přes složité psychologické postavy, až po tragické osudy. Seznámila se tak s nejrůznějšími autory a s mnoha režiséry.

Např. ztvárnila Julii (W. Shakespeare: Romeo a Julie, rež. R. Koval), Helenu ve Snu noci svatojánské, rež. J .Kačer, Violu ve Večeru tříkrálovém, rež. B. Jansa, královnu v Richardu II., rež. R. Koval, Lady Macbeth v Macbethovi, rež. K. Brynda.

Z dalších autorů jmenujme např. G. B. Shawa Pygmalion – Líza, rež. B. Jansa, Živnost paní Warrenové – Vivie Warrenová, se Z. Žákem, rež. B. Jansa, Pekelník – Judita Andersonová, s J. Fišarem, rež. J. Deák, Čokoládový hrdina – Kateřina, s K. Vochočem, rež. K. Brynda, T. Williams Tramvaj do stanice Touha – Blanche, s V. Antošem a J. Fišarem, rež. B. Jansa, Sestup Orfeův – Lady, rež. R. Koval, Báječná neděle v parku – Creve Coeur, Bodey, hostování v Českém Těšíně. Z české klasiky se objevila v rolích: J. K. Tyl Strakonický dudák – Dorotka, se St. Šárským, rež. B. Jansa, po letech Kordula, rež. J. Klimsza, V. Nezval Manon Lescaut – Manon, se St. Šárským, rež. B. Jansa, A. Jirásek Lucerna – kněžna, s V. Antošem, rež. B. Jansa, K. Čapek Loupežník – Mimi, s J. Fišarem, rež. B. Jansa, J. Drda Hrátky s čertem – Káča, s K. Vochočem, rež. B. Jansa, J. Schmid Třináct vůní – Julie, rež. J. Kačer, V. Havel Asanace – Luisa, rež. J. Adamovič, J. Hašek Dobrý voják Švejk – Katy, s K.Vochočem, rež. B. Jansa, J. Zeyer Radúz a Mahulena – Nyola, rež. R. Lipus, A. a V. Mrštíkové Maryša – rež. J. Svoboda, O. Daněk Zdaleka ne tak ošklivá, jak se původně zdálo – čtyři ženské postavy, s J. Filipem, rež. K. Brynda, J. Gregor-Tajovský Ženský zákon, s J. Filipem, rež. F. Čech. Z dalších rolí uveďme jen ty nejzásadnější: J. Giradoux Bláznivá ze Chaillot – Irma, se Z. Rozsypalovou, rež. B. Jansa, P. Zindel Vliv gama paprsků na měsíčky zahradní – Ruth, se Z. Rozsypalovou a V. Vlasákovou, rež. R. Koval, M. J. Lermontov Maškaráda – hraběnka, s J. Kačerem, rež. B. Jansa, E. Rostand Cyrano z Bergeraku – Roxana, s J. Vlasákem, rež. J. Kačer, J. B. Molière Don Juan – s J. Filipem, rež. R. Koval, Euripides Ifigenie v Aulidě – Klytaimestra, rež. J. Kačer, F. G. Lorca Mariana Pinedová – Mariana, rež. B. Jansa, Dům Bernardy Alby – Bernarda, rež. J. Klimsza, D. Freeman Dovolená s rizikem – Simona, s. J. Čapkou a J. Filipem, bláznivá fraška, která se stala hitem divadla, další komedie G. Feydeau Dáma od Maxima – Číča, s J. Filipem, rež. B. Jansa, Brouk v hlavě, s J. Čapkou, rež. B. Jansa…

K této inscenaci citujme kousek recenze: „Ve Státním divadle v Ostravě byla vyhodnocena divácká anketa, zjišťující popularitu herců. Vítězi se opět stali Alexandra Gasnárková a Jiří Čapka."

P. Barnes Čtrnáctý hrabě Gurney – Grace, s J. Čapkou, rež. B. Jansa, Ch. Hampton Nebezpečné vztahy – Markýza de Merteuil, se S. Šárským, rež. B. Jansa, E. O´Neil Cesta dlouhého dne do noci – Mary Tyronová, s J. Filipem, rež. J. Janík, A. P. Čechov Racek – Arkadina, rež. K. Brynda, A. Miller Smrt obchodního cestujícího – Linda, s M. Šulcem, rež. J. Deák, Z. Egressy Portugálie – Žena, rež. M. Lang, P. Turrini Klasik v pornoshopu, s T. Jirmanem, rež. R. Lipus, E. Rovner Vrátila se jednou v noci – Matka, s T. Jirmanem, rež. R. Lipus, W. Gombrowitz Yvonna, princezna burgundánská – Královna, rež. R. Lipus.

Dále hrála v řadě inscenací v TV, např. Ten, který dostává políčky, rež. J. Vrba, Bludiště, rež. F. Filip, Volání odjinud, rež. J. Novotný, Arrowsmith. Z filmů jste ji mohli vidět např. v Diagnóze smrti s R. Hrušínským.

Alexandra Gasnárková se zhostila také řady rolí v rozhlase a dabingu. Déle než dvacet let učí na Janáčkově konzervatoři v Ostravě obor Herecká výchova a jak sama říká: doufá, že s dobrým výsledkem. Dokazuje to přinejmenším řada jejích žáků, kteří získali angažmá v divadlech v Praze, Brně, Ostravě, ale i v Liberci ad. Snad ve všech divadlech tak zanechává nějakou stopu.

Mohli by vás také zajímat…