zavřít
Upravit životopis

Životopis

Alfonso Cuarón se poměrně rychle stal jedním z nejuznávanějších režisérů své generace, a to zejména díky poslednímu snímku Mexická jízda, za který získal nominaci na Oskara v kategorii nejlepší původní scénář a nominaci Britské filmové a televizní akademie za nejlepší zahraniční film a nejlepší původní scénář. Cuarón se narodil a vyrostl v Mexiko City.

Vystudoval film a filozofii na univerzitě v Mexiku, pracoval jako asistent režie v řadě filmů a režíroval i televizní show. Jeho filmovým debutem byla černá komedie Solo Con Tu Pareja, která se stala největším hitem mexických kin v roce 1992. Cuarón následně režíroval jednu epizodu seriálu Padlí andělé. Jeho americkým debutem byl film Malá princezna, za který získal dvě nominace na Oskara (kamera, výprava). Jeho druhým americkým filmem pak byla v roce 1998 adaptace klasického díla Charlese Dickense Velké naděje.

Cuarón založil společně s Jorge Vergarem vlastní producentskou společnost pro španělsky mluvené filmy Anhelo a pro anglicky mluvené filmy společnost Monsoon Entertainment.

Alfonso Cuarón

58 let, scénárista, režisér, producent, filmový střihač

Mohli by vás také zajímat…