zavřít
Upravit životopis

Životopis

Divadlu se začala věnovat během středoškolských studií na Bishop Kelley High School a v tomto svém zájmu pokračovala také na Boston University, kde vystudovala umění. Profesionální hereckou kariéru zahájila na jevišti Arena Stage ve Washingtonu a poté se připojila k souboru Mark Taper Forum Improvisational Theatre Project v Los Angeles.

V roce 1985 se představila ve hře Davida Hareho Mapa světa, uvedené v rámci přehlídky New York Shakespeare Festival, kde pak hrála 1989 v Shakespearově Zimní pohádce. První film. rolí, kterou na sebe výrazněji upozornila, byla velmi trpělivá provozní ředitelka hotelu v satiře Zdraví (r. R. Altman).

Působivou kreaci, za niž byla nominována na Oscara 1983, předvedla v postavě rázné černošské dívky Geechee, kterou si najme jako hospodyni do svého venkovského domu newyorská spisovatelka (Mary Steenburgenová), v životopisném filmu podle autobiografické knihy Marjorie Kinnan Rawlingsové Cross Creek (r. M. Ritt).

Velmi úspěšně se prosadila jako charakterní herečka v TV, kde si rolí matky dítěte zavražděného policistou v seriálu Hill Street Blues (Poldové z Hill Street - ČTV) zajistila cenu Emmy 1984; toto ocenění získala opět 1987 díky úloze znásilněné oběti v pilotním snímku TV seriálu L.A. Law (Právo v Los Angeles - ČTV).

Na cenu Emmy byla ještě několikrát nominována; mj. za svůj výkon v populárním seriálu St. Elsewhere (1985-87). Vedle Whoopi Goldbergové patří také A. W. k předním herečkám černé pleti, jejichž všestrannost hojně využívají tvůrci na divadle, před film. kamerou i v TV.

Mohli by vás také zajímat…