zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jako dvaadvacetiletá se přestěhovala z Jižní Afriky do Londýna a vystudovala herectví na tamní Central School of Speech and Drama (1979).

Profesionální hereckou dráhu zahájila v TV na divadle; roku 1981 debutovala na jevišti West Endu v Shawově protiválečné satirické hře Čokoládový hrdina a za ztvárnění úlohy Rainy získala dvě prestižní britské divadelní ceny jako nejslibnější herecký talent.

Dvě sezony strávila v souboru Royal Shakespeare Company ve Stratfordu a v Londýně, kde se mj. představila v Shakespearových hrách Bouře, Král Lear a Zkrocení zlé ženy, v Rostandově Cyranovi de Bergerac a v dramatu Edwarda Bonda Lear.

Ve filmu se prosadila zejm. díky postavám půvabných, atraktivních žen silných charakterů z různých epoch: operetní zpěvačka Sybil Gordonová, přítelkyně britského předválečného olympijského běžce Harolda Abrahamse (Ben Cross), ve sportovním retrodramatu podle skutečné události Ohnivé vozy (r. H. Hudson); Davidova manželka Bat-šeba v historickém eposu Král David (r. B. Beresford); anglická spisovatelka Mary Wollstonecraft Godwinová (Shelleyová), druhá manželka slavného romantického básníka (Eric Stoltz), v adaptaci románu Anne Edwardsové Strašidelné léto (r. I. Passer); touhou zmírající učitelka Lisa Benjamentová, která vede se svým bratrem (Gottfried John) bizarní internátní školu pro sluhy, v podobenství Institut Benjamenta (r. bratři Quayové).

Daleko více se však uplatňuje v TV, kde se objevila mj. jako host v seriálech The Professionals (1982, Profesionálové - ČTV), Murder, She Wrote (1985, To je vražda, napsala - ČTV), Beverly Hills 90210 - ČTV (1992), Welcome to Paradox (1998, Vítejte do Paradoxu), Becker (1999).

V roce 2006 sehrála roli v hororovém snímku SILENT HILL, který byl asi jeden z nejpopulárnějších hororů od roku 2006 zpracovaný Christophem Gansem.

Mohli by vás také zajímat…