zavřít
Upravit životopis

Životopis

Alicia Vikander je švédská herečka, baletka a producentka, která se narodila 3. října 1988. Narodila se v druhém největším švédském městě Göteborg. Tatínek, Svante Vikander pracoval jako psychiatr a maminka, Maria Fahl Vikander byla divadelní herečka, takže měla již od útlého dětství k herectví opravdu blízko. Rodiče se ale rozešli, když byly Alicii pouhé 2 měsíce. Přestože byla od narození v kontaktu s otcem, na výchově měla hlavní podíl maminka. Z tátovy strany má 5 nevlastních sourozenců.

Díky svojí mámě odstartovala Alicia svoji kariéru už v 7 letech, kdy začala pravidelně hrát v divadle, konkrétně v muzikálu Kristina från Duvemåla, ve kterém účinkovala déle jak 3 roky a následně pokračovala ve významných muzikálech, jako Bídníci a Za zvuků hudby. V 9 letech vyhrála pěveckou soutěž Småstjärnorna. Aby toho nebylo málo, vrhla se také na balet, který se učila na Svenska Balettskolan v rodném Göteborgu.

V patnácti letech začala snít o kariéře sólové tanečnice, kvůli tomu se přestěhovala do Stockholmu a následně procestovala velkou část světa, aby se mohla účastnit různých tanečních kurzů.

V šestnácti letech začala účinkovat v televizním seriálu De drabbade, což ji nabudilo na herectví do takové míry, že rázem měla svůj nový sen. Stát se známou herečkou. Chtěla začít studovat na herecké škole, ale 2x za sebou nebyla přijata. Přihlásila se tedy na právnickou školu, do které byla sice přijata, ale nikdy tam chodit nezačala.

Vztahy
V roce 2014 se při natáčení filmu Světlo mezi oceány seznámila s irským hercem německého původu, Michaelem Fassbenderem, který se proslavil např. rolí Magneta v marvelácké sérii X-Men. V roce 2017 se Alicia za Michaela provdala.

Zajímavosti
6. května 2016 založila se svým agentem Charlesem Collierem produkční společnost Vikarious.
V roce 2017 a 2018 ji zařadil prestižní časopis Maxim mezi 100 nejžhavějších žen světa.
Roku 2017 skončila také na 40 místě žebříčku “100 nejvíce sexy žen světa 2017” v FHM magazine.
Je první švédskou herečkou od roku 1975, která získala Oscara. Naposledy se to podařilo Ingrid Bergmanové.
10. listopadu 2017 byla jednou z 584 žen, které vyzvaly švédský filmový a divadelní průmysl k tomu, aby se začali intenzivně zabývat sexuálním nátlakem a zneužíváním ve filmovém průmyslu.

Začátky kariéry
Hereckou kariéru rozjela v rodném Švédsku, kde byla roku 2006 a 2007 obsazena celkem do tří krátkometrážních snímků, které se nepotýkaly s velkým úspěchem. Jednalo se o filmy Standing Outside Doors (rež. Stefano Rolando), The Rain (rež. Pontus Lidberg) a horor Darkness of Truth (rež. Kristian A. Söderström). Roku 2007 si zahrála také v seriálech Höök a Andra Avenyn. Roku 2008 hrála v dalším švédském krátkometrážním snímku, Love (rež. David Färdmar) a roku 2009 v krátkém dramatickém hororu Susans längtan (rež. Kristian A. Söderström).

2010-2014 - Alicia dostává konečně příležitost ukázat, co se v ní skrývá
Toho pravého filmového debutu se Alicia dočkala v roce 2010, kdy ji švédská režisérka Lisa Langseth obsadila do hlavní role dramatu Milovaná. Zahrála si tu roli Katariny, dvacetileté dívky, která žije na městském předměstí bez jakýchkoli plánů do budoucna do doby, než objeví kouzlo hudby, která by mohla její život od základů změnit. Cesta k získání nového života je ale plná lží zrady a nebezpečí. Za ztvárnění Katariny získala Alicia švédskou cenu Guldbagge v kategorii “Nejlepší ženský výkon v hlavní roli”. Na Berlínském festivalu, stejně jako na festivalu ve Stockholmu, získala cenu pro stoupající hvězdu.

Po úspěšném vstupu do filmového světa hraje hned následující rok v dramatu Korunovační klenoty (rež. Ella Lemhagen). Objevila se tu v hlavní roli mladé ženy Fragancie, která je obviněna z pokusu o vraždu syna majitele továrny na výrobu bot. Následoval další krátkometrážní film, tentokráte pouze 9 minut dlouhý, Jeu de chiennes (rež. Khajag Soudijian). Dvě velice významné role Alicii čekaly roku 2012. Nejprve ji režisér Nikolaj Arcel, obsadil do úspěšného historického dramatu Královská aféra, kde si zahrála Karolinu Matyldu Hannoverskou, mladičkou královnu, která se zamiluje do lékaře svého manžela, krále Kristiána VII. V hlavní roli se tu společně s Alicii objevil dánský herec Mads Mikkelsen. Druhým filmem toho roku bylo romantické drama Anna Karenina (rež. Joe Wright) s Keirou Knightley a Judem Law v hlavních rolích. Film byl natočen podle knižní předlohy ruského spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstoje. Během natáčení klesaly teploty k -40 stupňům.

Roku 2013 si zahrála v thrilleru WikiLeaks (rež. Bill Condon), který pojednává o zrodu stejnojmenné webové stránky, jež anonymně zveřejňuje tajné vládní dokumenty, což ohrožuje životy lidí po celé planetě. Druhým filmem roku 2013 je pak drama Hotel (rež. Lisa Langseth). V roce 2014 si pak do filmografie připisuje celkem 4 kousky. Prvním je působivý příběh lásky, touhy a války, Testament mládí (rež. James Kent), následovaný akčním krimi o plánovaném útěku z vězení a velké loupeži zlata, Syn zmaru (rež. Julius Avery). S hvězdami jakými jsou Ben Barnes, Jeff Bridges, Julianne Moore, či Kit Harington si zahrála v dobrodružném fantasy Sedmý syn (rež. Sergej Bodrov). Postavu Avy, dívky s umělou inteligencí, která je hlavní postavou unikátního technologického experimentu si zahrála v mysteriózním sci-fi Ex Machina (rež. Alex Garland). Za svoji roli získala nominaci na cenu BAFTA a Zlaté glóby v kategorii “Nejlepší herečka ve vedlejší roli”. Nakonec získala pouze cenu Los Angeles Film Critics Association ve stejné kategorii.

2014-současnost: Alicia získala svého prvního Oscara
Stejně jako roku 2014, si Alicia zahrála v roce 2015 v dalších 4 filmech. V krátkometrážním snímku The Magic Diner (rež. Niclas Larsson) se objevila společně s Annou Wintour. S představitelem supermana, Henry Cavillem se setkala při natáčení dobrodružné komedie zasazené do první poloviny šedesátých let, do doby vrcholící studené války, Krycí jméno U.N.C.L.E. (rež. Guy Ritchie). Ženu dánského malíře Einara Wegenera, který začne toužit po tom, stát se ženou, si zahrála v romantickém, životopisném snímku Dánská dívka (rež. Tom Hooper). Její výkon ve filmu byl tak úchvatný, že za něj získala prestižní sošku Oscara v kategorii “Vedlejší herečka”. Mimo to byla nominována na několik dalších cen, jako jsou např. BAFTA, Zlaté glóby, AACTA International Awards a mnoho dalších. Posledním počinem roku 2015 byla romantická komedie Dokonalý šéf (rež. John Wells) pojednávající o šéfkuchaři, který měl vše, co si mohl přát, ale svojí vinou o to všechno přišel. V hlavní roli se tu objevil Bradley Cooper.

V roce 2016 byla obsazena do dramatu Světlo mezi oceány (rež. Derek Cianfrance), kde hraje milující ženu válečného hrdiny Toma Sherbourna v podání Michaela Fassbendera. Následoval akční thriller Jason Bourne (rež. Paul Greengrass), kde si Alicia zahrála nebezpečně chytrou analytičku. Hlavní roli Jasona Bourna hraje Matt Damon. Roku 2017 má dabingové role hned ve dvou animovaných filmech. Prvním jsou Vánoce s mumínky (rež. Jakub Wroński, Ira Carpelan) a tím druhým Stejní jako my (rež. Faruk Šabanović). V historickém dramatu Tulipánová horečka (rež. Justin Chadwick) se Alicia představila jako Sophie, mladičká dívka, která se zamiluje do nadějného malíře (Dane Dehaan). Aby svůj vztah utajili, zamotávají se do velké spleti podvodů a lží. Následovalo drama švédské režisérky Lisy Langseth, Euforie. Film je zasazený do blízké budoucnosti a sleduje cestu dvou povahově odlišných a léta odloučených sester na tajemnou kliniku v Evropě. Dalším snímkem je pak dramatický, romantický thriller Až na dno (rež. Wim Wenders), ve kterém se Alicia jako bioložka Danielle zamiluje do tajného agenta Jamese (James McAvoy). Krásné chvíle skončí, když James musí na nebezpečnou misi, kde padne do zajetí džihádistů a Danielle se stane dobrovolným “vězněm” na výzkumné lodi v malé podmořské ponorce.

Roku 2018 získala Alicia roli legendární Lary Croft ve filmu, natočeném na motivy jedné z nejúspěšnějších herních sérií všech dob, Tomb Raider (rež. Roar Uthaug). V roli neohrožené Lary Croft tak nahradila hollywoodskou superstar, Angelinu Jolie. Přípravy ale nebyly rozhodně procházka růžovou zahradou. Alicia musela podstoupit čtyřměsíční trénink bojových umění, horolezectví a lukostřelby. Budovat a formovat svaly v posilovně, aby přibrala 5kg svalové hmoty. Na kompletní trénink dohlížel trenér Magnus Lygdback, bývalý švédský hokejista, který připravoval např. Bena Afflecka na roli Batmana.

2019-budoucnost - Na jaké filmy s krásnou Alicií Vikander, se můžeme těšit?
Roku 2019 by se měla Alicia objevit v romantickém, kriminálním thrilleru The Earthquake Bird (rež. Wash Westmoreland).

Mohli by vás také zajímat…