zavřít
Upravit životopis

Životopis

Alina Cojocaru se narodila roku 1981 v Bukurešti, v Rumunsku. Od dětství se věnovala gymnastice a následně baletu. V devíti letech nastoupila na konzervatoř a byla vybrána pro výměnu studentů do baletní školy na Ukrajině v Kyjevě.

V šestnácti letech se zúčastnila baletní soutěže Prix de Lausanne a vyhrála zlatou medaili a studijní pobyt na Královské baletní akademii v Londýně. Po šesti měsících dostala nabídku jak z Královského baletu tak z Národního baletu v Kyjevě, rozhodla se pro Ukrajinu, kde získala rovnou smlouvu na pozici primabaleriny.

V roce 1999 se vrátila do Londýna a nastoupila do sboru Královského baletu, kde byla 17.4. 2001 po představení Giselle jmenována primabalerinou - nejmladší v historii souboru.

Na konci sezony 2012/2013 oznámila odchod ze souboru Královského baletu a od sezóny 2013/2014 nastupuje jako primabalerina (lead principal) v londýnském English national ballet.

Kromě scény v Covent Garden hostuje na předních světových scénách, jakými jsou Mariinské divadlo v Petrohradě, Velké divadlo v Moskvě, Pařížská Opera, American ballet theatre, Vídeňská Státní opera, La Scala, Královský balet v Dánsku, Národní balet v Rumunsku a další.

Mezi její četné role patří Odetta/Odilie v Labutím jezeře, Giselle ve stejnojmenném baletu, Aurora a princezna Florina ve Spící krasavici, La Sylphide, Kitri v Donu Quijotovi, Olga a Taťána v Crankově Oněginovi, Klára a Sugar plum fairy v Louskáčkovi, Lisa v Marné opatrnosti, Nikya v Bajadéře, Swanilda v Coppelii, Manon a mnoho dalších.

Jejím tanečním i životním partnerem je Johan Kobborg, rovněž principal dancer Královského baletu.

Za svou kariéru sesbírala řadu oceněni: 1997 Prix de Lausanne, 2002 Critics' Circle Dance Award pro nejlepší tanečnici, rovněž v roce 2002 dostala medaili Cavaler of Romania, 2004 Benois de la danse (za roli Popelky), The Nijinsky Award a 1 Internationaler Movimentos Tanz Preis pro nejlepší tanečnici, 2010 VIP Romanian music and performing arts Award. V roce 2011 v Moskvě získala ocenění Ballerina of the decade.
22. května 2012 získala jako první tanečnice v historii podruhé cenu Benois de la danse, tentokrát za roli Julie v baletu Liliom Johna Neumeiera.