zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je dcerou bývalé herečky a jazzového hudebníka. Od šesti let trénovala jako krasobruslařka, ale zranění nohy po proběhnutí skleněnými dveřmi ukončilo její sportovní snažení. Absolvovala Kenyon College v ohijském Gambieru, kde účinkovala ve studentských představeních. Někdejší absolvent školy Paul Newman, který tam pohostinsky režíroval, ji vybídl k herecké kariéře.

Janneyová pak navštěvovala newyorské studio Neighborhood Playhouse a krátce také Královskou akademii dramatického umění v Londýně (RADA). Od pol. 80. let se uplatnila na malých newyorských i regionálních scénách. Na Broadwayi hrála v Cowardově komedii Present Laughter, v Millerově dramatu Pohled z mostu (nominace na cenu Tony) a v rámci newyorského shakespearovského festivalu ve Zkrocení zlé ženy.

Ve filmu se kvůli vysoké postavě (183 cm) prosazovala jen obtížně. Teprve v druhé pol. 90. let dostala příležitost předvést se ve výrazných vedlejších úlohách, jako ovdovělá květinářka Ann v hořké komedii Žranice (r. S. Tucci, C. Scott), pořadatelka „klíčkové“ párty Dot Hartfordová v adaptaci románu Ricka Moodyho Ledová bouře (r. Ang Lee) či katatonická manželka plukovníka Fittse v oscarové Americké kráse (r. S. Mendes).

Hrála v TV mýdlové opeře The Guiding Light (1993-95, Světlo, jež nás vede) a velkou popularitu a uznání získala postavou tiskové tajemnice C.J. Creggové v úspěšném seriálu ze zákulisí Bílého domu The West Wing (1999- , Západní křídlo - ČTV), za niž mj. dostala třikrát Cenu Emmy a tři nominace na Zlatý glóbus. Jako host vystoupila v TV seriálech Morton & Hayes, Law & Order (Zákon a pořádek - KTV), The Wright Verdicts (Wrightovy verdikty), New York Undercover, Aliens in the Family (Mimozemšťani v rodině), Cosby, LateLine (Pozdní zprávy) a Frasier - ČTV.

Mohli by vás také zajímat…