zavřít
Upravit životopis

Životopis

Amélie Mauresmo začala hrát tenis ve čtyřech letech poté, co viděla hrát ve finále French Open Yannicka Noaha. V r. 1995 v necelých 16 letech dostala příležitost startovat v kvalifikaci French Open, v níž porazila 3 silnější soupeřky a dostala se až do hlavní soutěže. V r. 1996 zvítězila v juniorce na Australian Open a ve Wimbledonu a stala se juniorskou mistryní světa.

V r. 1998 hrála své první finále na turnaji WTA tour v Berlíně. Na cestě vyřadila J. Novotnou a L. Davenport, bylo to její první vítězství na hráčkami z první světové desítky. V r. 1999 hrála své první Granslamové finále - na Australian Open, ve kterém ji porazila M. Hingisová. Umístila se v nejlepší světové desítce. Veřejně také přiznává svou homosexuální orientaci.

V r. 2000 vyhlála další turnaj, v Sydney, kde porazila L. Davenport. Pak ale přicházejí zranění, které ji na dlouhé týdny vyřazují s tenisu. O rok později vyhrává hned čtyři tituly, ale na French Open vypadává hned v prvním kole. V r. 2003 byla jedinou hráčkou, která dokázala porazit obě sestry Williamsovy. Na cestě Francie za výhrou ve Fed Cupu vyhrála všech osm utkání. Na WTA Tour Championships prohrála až ve finále s K. Clijsters.

V r. 2004 se poprvé stala světovou jedničkou. Na všech Granslamech byla alespoň ve čtvrtfinále, vyhrála 3 turnaje nejvyšší skupiny WTA Tour. Za celý rok vyhrála 63 zápasů. V dalším roce uhájila postavení v první čtyřce na světě. Sezónu ukončila úspěchem na finále WTA Tour Championships.

V r. 2006 se dočkala svého prvního granslamového titulu - Australian Open, z něhož však měla smíšené pocity, když v semifinále jí vzada K. Clijsters a finále se nedohrálo, když kvůli zdravotním potížím odstoupila J. Henin. Vynahradila si to však ve Wimbledonu, kde ve finále porazila v řádném boji J. Henin. Od března do listopadu byla světovou jedničkou a až na konci roku se Henin podaříla odveta ve finále Tour Championships.

V r. 2007 se jí nevedlo na Australian Open, kde ji vyřadila L. Šafářová, zato v evropské halové sezóně měla vynikající výsledky. Pak ji o síly obral akutní zánět slepého střeva. Na French Open ji vyřadila opět L. Šafářová a ve Wimbledonu N. Vaidišová. Z US Open se odhlásila kvůli zdravotním problémům s třísly. Zranění jí na delší dobu vyřadilo ze hry, sezónu zakončila na 18. pozici světového žebříčku.

V r. 2008 si zahrála čtvrfinále v Gold Coast, kde ji porazila P. Schnyder. Na Australian Open končí ve 3. kole. Ve Fed Cupových zápasech s Japonskem vyhrává oba zápasy. Čtvrtfinále si zahrála v Dubaji, kde ji poráží Kuznětsova, a také v Amelia Island, kde končí na raketě Dominiky Cibulkové. Na French Open se jí tradičně nedaří a ve druhém kole ji poráží španělka Suarez-Navarro. Na Wimbledonském turnaji se potýká se zraněním a prohrává ve třetím kole se S.Williams. V Cincinnati se dostává až do semifinále, kde prohrává s krajankou Dechy. Na podzim tohoto roku se jejím novým trenérem stává Hugo Lecoq.

Do roku 2009 vstupuje ve znatelně lepší formě. V Brisbane poráží A. Ivanovic a dostává se až do semifinále, kde musí odstoupit kvůli problémům se zády. Na Australian Open končí ve třetím kole. Zato v pařížské hale ukazuje, že umí hrát parádní tenis, dokáže porazit J. Jankovic a ve finále J. Dementěvu. Po dvou letech tak vyhrává další turnaj. Na turnaji v Miami vyhrála spolu se S. Kuznetsovou čtyřhru.

Vyhrané tituly ve dvouhře:
1999 - Bratislava
2000 - Sydney
2001 - Paříž (hala), Nice, Amelia Island, Berlín
2002 - Dubai, Montreal
2003 - Varšava, Philadelphia
2004 - Berlín, Řím, Montreal, Linec, Philadelphia
2005 - WTA Tour Championships, Antverpy, Řím, Philadelphia
2006 - Australian Open, Wimbledon, Paříž (hala), Antverpy
2007 - Antverpy
2009 - Paříž (hala)

Vyhrané tituly ve čtyřhře:
2000 - Linec
2006 - Eastbourne
2009 - Miami

Mohli by vás také zajímat…