zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je dcerou herečky Priscilly Pointerové a zakladatele sanfranciské herecké dílny Actors Workshop, ředitele newyorského divadla Lincoln Center a posléze hollywoodského producenta Julese Irvinga. Na divadle začala hrát už jako šestiletá v produkcích svého otce. Navštěvovala Professional Children's School a High School of Music and Art v New Yorku.

Po třech letech studií na londýnské Academy of Music and Dramatic Art absolvovala další hereckou průpravu v sanfranciském American Contemporary Theatre. Profesionální kariéru zahájila nejprve na jevištích v Los Angeles a New Yorku, kde se představila mj. ve hře Petera Shaffera Amadeus a za svůj výkon v mimobroadwayské inscenaci hry Athola Fugarda Cesta do Mekky obdržela cenu Obie 1988.

Po několika vedlejších partech v TV se prosadila také ve filmu, kde na sebe upozornila rolí nadějné klavíristky Heidi Schoonoverové, do níž se zamiluje její starší kolega (Richard Dreyfuss), v hudebním melodramatu Soutěž (r. J. Oliansky). Úloha nešťastně zamilované židovské dívky Hadass v muzikálu Yentl (r. B. Streisandová) jí vynesla nominaci na Oscara 1983, ale hvězdu z ní učinily až následující role půvabné cellistky Maude v milostné komedii Miki a Maude (r. B. Edwards) a indické princezny Andžulí v historicko-dobrodružném TV filmu Vzdálené vrcholky hor.

K její mezinárodní popularitě přispělo částečně také to, že byla 1985-89 manželkou režiséra a producenta Stevena Spielberga. Od 1990 žije s brazilským režisérem Bruno Barrettem (Barretem), v jehož politickém dramatu Přehlídka síly ztělesnila americkou TV reportérku Kate, která odhalí na konci 70. let v Portoriku špinavé praktiky vládních kruhů. Její bratr David Irving se věnuje film. režii.

Mohli by vás také zajímat…