Upravit profil
Amy Jade Winehouse, anglická zpěvačka a textařka, se narodila 14. září 1983 v Londýně, kde také 23. července 2011 zemřela. Rodiče Mitchell a Janis (rozená Seaton) jsou židovského původu. Mitchell pracoval ve firmě zabývající se instalací okenních...
Životopis
Amy Jade Winehouse, anglická zpěvačka a textařka, se narodila 14. září 1983 v Londýně, kde také 23. července 2011 zemřela. Rodiče Mitchell a Janis (rozená Seaton) jsou židovského původu. Mitchell pracoval ve firmě zabývající se instalací okenních panelů, později byl taxikářem a Janis byla lékárnicí. Amy má ruské a polské kořeny. Její bratr Alex (nar. 1979) pracoval jako novinář v hudební branži.
Jako dítě docházela do tzv. Jewish Sunday school, základní školou pak pro ni byla Osidge Primary School, ležící v londýnské oblasti Southgate, kde s rodinou vyrůstala.
Dalo by se říct, že měla hudbu v krvi, strýčkové z matčiny strany byli jazzovými muzikanty a její babička Cynthia byla zpěvačkou. Především díky babičce a svým rodičům se v Amy probudilo nadšení pro jazz. Sám otec jí rád zpívával písně od svého oblíbence Franka Sinatry.
Rodiče Amy se rozešli, když jí bylo devět let. Po rozchodu žila převážně s matkou, víkendy však trávila s otcem a jeho přítelkyní.
Od roku 1992 začala o sobotách docházet do umělecké školy Susi Earnshaw Theatre School, kde pracovala na rozvoji svého hlasu a začala stepovat. Během čtyř let na umělecké škole založila se svoji kamarádkou z dětství, Juliette Ashby, rapové duo Sweet 'n' Sour. Následně pak navštěvovala divadelní školu Sylvia Young Theatre School. Společně s dalšími spolužáky se objevila v jedné epizodě komediální show televize BBC The Fast Show. V patnácti letech opustila Sylvia Young Theatre school a studovala na Mount School, BRIT School, Osidge JIMI School a na Ashmole School.
Počátky hudební kariéry
Amy Winehouse si ve svých 14 letech pořídila vlastní kytaru a o rok později se pustila do psaní vlastní hudby. Aby si vydělala na živobytí, začala pracovat pro World Entertainment News Network a mimo to zpívat s místní skupinou Bolsha Band.
V červenci 2000 se stala vokálistkou významného jazzového orchestru National Youth Jazz Orchestra.
Amynin kamarád, soulový zpěvák Tyler James, zaslal její demo nahrávku do nahrávací společnosti Artists and repertoire, která se zabývá především hledáním nových talentů a jejich podporou v průběhu nahrávání. Interpretům, kteří neskládají vlastní hudbu pak pomáhají s hledáním vhodných textařů a skladatelů. Byla přiřazena Simonu Fullerovi, manažerovi skupin Spice Girls, S Club 7 a interpretů, z nichž můžeme jmenovat např. Annie Lennox, Lewis Hamilton, Kelly Clarkson a další. Později se jí ujal Darcus Bees z nahrávací společnosti Island Records, kterému zabralo dlouhé měsíce pátrání po Amy. Její hlas byl takovým malým tajemstvím Simona Fullera.
Vydání debutového alba
20. října 2003 spatřilo světlo světa debutové album Frank. Celé album bylo z velké části ovlivněno jazzem a Amy se jako autorka podílela na všech písních. Ve Velké Británii se prodalo přes milion kopií, v USA pak stovky tisíc. Bodovala také v Rakousku, Polsku, Francii, Německu a dalších evropských zemích.
Amy Winehouse byla za album Frank nominována na cenu britské populární hudby BRIT Awards v kategoriích Nejlepší ženský výkon (British Female Solo Artist) a British Urban Act. Společně s producentem Salaami Remim získali za píseň "Stronger Than Me" ocenění pro hudební skladatele a autory písní Ivor Novello Award v kategorii Nejlepší současná píseň (Best Contemporary Song).
Ve stejném roce vystoupila na festivalech Glastonbury a V Festival v Anglii, 7. července také na kanadském Montreal International Jazz festivalu.
Amy na výsluní s Back to Black
Druhé a zároveň poslední studiové album Back to Black bylo vydáno pod hlavičkou Island Records 27. října 2006. Ihned po vydání se dočkalo pozitivní kritiky. Začátkem roku 2007 se dostalo na první příčku hitparády nejprodávanějších hudebních desek ve Velké Británii UK Albums Chart a na tamním trhu se stalo nejprodávanějším albem roku 2007.
Na 50 předávání cen Grammy zvítězilo v kategorii Nejlepší pop vokální album (Best Pop Vocal Album) a získalo nominaci na Album roku (Album of the Year).
Úspěch zaznamenaly také některé singly z alba Back to Black. Píseň "Rehab" byla magazínem Time označena za Nejlepší píseň roku 2007. Singl "You Know I'm No Good" vyšel 5. ledna 2007 a dočkal se i remixované verze s vokály Ghostface Killaha, člena americké hip-hopové skupiny Wu-Tang Clan. Zatímco originální verze byla součástí Amynina alba, remix se objevil na Killahově albu More Fish. S písní vystoupila u příležitosti předávání MTV Movie Awards 2007.
Album se v listopadu 2007 dočkalo dvoudiskové speciální edice, které kromě původních písní obsahuje také živé nahrávky a další materiál. Ve stejnou dobu vydává své debutové DVD I Told You I Was Trouble: Live in London, záznam koncertu nahraný 29. května 2007 v londýnském Shepherd's Bush Empire.
Během léta 2007 vystoupila na anglických festivalech Isle of Wight a Glastonbury Festival, festivalu Lollapalooza v Chicagu, Rock Werchter v Belgii a v neposlední řadě na baltimorském Virgin Festival.
Ve stejné době spolupracovala na písni "Valerie" britského hudebníka Marka Ronsona, která si vysloužila nominaci na Brit Award v kategorii Nejlepší britský singl (Best British Single). V průběhu předávání Brit Award 2008 s písní “Valerie” vystoupila naživo. Určitě nesmíme opomenout další Amyinu spolupráci, tentokrát na songu "B Boy Baby" zpěvačky Mutyi Bueny.
Úspěšný rok plný Grammy a jiných ocenění
Únor 2008 se nesl ve znamení úspěchů, Amy Winehouse získává na jubilejním 50. udílení cen Grammy hned několik ocenění. Za píseň "Rehab" si odnáší vítězství v kategoriích Nahrávka roku (Record of the Year), Píseň roku (Song of the Year) a Nejlepší ženské popové vystoupení (Best Female Pop Vocal Performance). Sama za sebe byla oceněna v kategorii Nejlepší nový umělec (Best New Artist). V neposlední řadě jmenujme vítězství za Nejlepší pop album (Best Pop Vocal Album) za Back to Black. Producent Mark Ronson zase díky Amy získal Grammy za Producenta roku (Producer of the Year). Zajímavostí celého ročníku Grammy je, že sama Amy se ceremoniálu nezúčastnila. Díky jejím nedávným problémům s drogami a pobytu v léčebně si nestihla vyřídit potřebná víza. Proto byla do sálu přenesena pouze prostřednictvím živého televizního vysílání. Winehouse se stala pátou umělkyní v historii, která si odnesla z jediného ročníku 5 ocenění. Před ní to dokázali Lauryn Hill, Norah Jones, Alicia Keys a Beyoncé.
Úspěch na tomto ročníku Grammy pro Amy znamenal i zápis do Guinessovy knihy rekordů 2009, stala se britskou umělkyní s nejvyšším ziskem cen Grammy.
Prodeje alba Back to Black se po Grammy zvýšily tak, že dosáhla na druhou příčku v americkém žebříčku Billboard 200. Jedná se o hitparádu dvou set nejprodávanějších desek a EP v USA. Speciální edice Back to Black pak také ovládla první příčku UK album charts. Album se ve Velké Británii dostalo dokonce mezi 10 nejprodávanějších desek 21. století. Samotné album Back to Black se celosvětově stalo sedmým nejprodávanějším albem roku 2008.
14. dubna 2018 vychází dokument Amy Winehouse – The Girl Done Good: A Documentary Review, obsahující rozhovory nejen s jazzovými muzikanty, ale také s lidmi, kteří ji pomohli ke slávě a s těmi, kteří znali Amy z dětství.
Květen 2008 přinesl Amy hned dvě nominace na nejvyšší cenu Ivor Novello Awards v kategorii Nejlepší píseň po hudební stránce a po stránce textové (Best Song Musically and Lyrically). Stala se tak historicky prvním interpretem, který měl zároveň dvě písně nominované na hlavní cenu. Výhru si nakonec odnesla za song "Love Is A Losing Game", druhou nominovanou byla její píseň You Know I'm No Good. Mimo to získala její píseň "Rehab" nominaci v kategorii Nejlépe se prodávající britská píseň (Best Selling British Song).
Ve stejném měsíci vystoupila na festivalu Rock in Rio v portugalském Lisabonu, v červnu pak na oslavě narozenin bývalého prezidenta Jihoafrické republiky a bojovníka proti rasismu Nelsona Mandely, dále pak na Glastonbury Festivalu. 12. července 2008 byla k vidění na irském pop-rockovém festivalu Oxegen, V srpnu pak v rámci V Festivalu zahrála v anglickém hrabství Staffordshire a městě Chelmsford.
Skandál na Bestivalu 2008
O pořádný rozruch se postarala na festivalu Bestival 2008, jenž byl jejím posledním plánovaným vystoupením roku. Na festivalu byla brána jako hlavní účinkující, nastoupila však téměř s hodinovým zpožděním, jevila známky opilosti a požití psychotropních látek. Podle slov mnoha fanoušků mohla Amy sotva mluvit, natož zpívat. Problémy měla i v hotelu Wellington, kde byla ubytována. Po skandálním vystoupení údajně poničila svůj hotelový pokoj a nadávala hotelovému personálu a dalším návštěvníkům. Následně byla z hotelu vyhozena.
Začátkem roku 2009 se Winehouse společně s dalšími umělci podílela na charitativním albu Rhythms del Mundo Classic, které je pokračováním úspěšného alba Rhythms del Mundo z roku 2006.
Coverem písně zpěvačky Lesley Gore "It's My Party" přispěla na studiové album Quincyho Jonese Q: Soul Bossa Nostra.
Neustupující problémy s alkoholem
V květnu 2009 vystoupila na jazzovém festivalu v Saint Lucii, opakovaly se však problémy, které diváci zaznamenali již na zmíněném Bestivalu 2008. Amy měla nejen problém udržet se na nohou, ale také s texty vlastních písní. Po omluvě divákům ukončila vystoupení v polovině písně.
V roce 2009 přišla Amy s tvrzením, že pracuje na novém albu, které má být vydáno v roce 2010, později přesunula termín na leden 2011. Fanoušci se však ani v tento termín žádného nového počinu nedočkali.
Během ledna 2011 odehrála 5 koncertů v Brazílii, 11. února 2011 ji pak fanoušci doslova vypískali při jejím koncertě v Dubaji. Důvod byl prostý, Amy byla opět zjevně opilá a unavená, a proto se rozhodla, že koncert zkrátí. S Amy to šlo zkrátka z kopce, o čemž se následně přesvědčil celý hudební svět.
18. června 2011 zahájila v srbském Bělehradu své Evropské turné. Místní média její vystoupení popisuji jako katastrofální až skandální, Winehouse byla tak opilá, že ani nevěděla, kde vlastně vystupuje, nepamatovala si texty písní ani jména členů své skupiny. Diváci ji, stejně jako v Dubaji vypískali. Amy Winehouse následně zrušila všechna vystoupení, která byla v rámci turné plánována. Potřebovala se dát do kupy.
Poslední veřejné vystoupení Amy Winehouse se uskutečnilo 20. července 2011 v londýnském koncertním sále Roundhouse. Amy se nečekaně objevila na pódiu, aby podpořila svou kmotřenku Dionne Bromfield, která zpívala píseň "Mama Said" s britsko-irskou chlapeckou skupinou The Wanted. Tři dny po tomto vystoupení zpěvačka ve věku 27 let umírá.
Tři dny po smrti Amy narostly prodeje obou jejich alb, a album Back to Black se ve Velké Británii stalo nejprodávanějším albem 21. století.
Posmrtně vychází single "Body and Soul", které je duetem se zpěvákem Tony Bennettem a objevil se na Bennettově albu Duets II. "Body a Soul" získalo na 54. předávání cen Grammy v únoru 2012 cenu v kategorii Nejlepší popový výkon dua / skupiny (Best Pop Duo/Group Performance). Ocenění převzal Amyin otec Mitch Winehouse se svoji ženou Jenis.
Smrt
Dle slov osobního bodyguarda Amy Winehouse mu zpěvačka v posledních dnech před smrtí přišla neustále opilá a možná i pod vlivem drog. Když ji 23. července 2011 nalezl bez známek života, na záchranu již bylo pozdě. Lékař už jen konstatoval smrt. Vzhledem k vysoké hladině alkoholu v krvi je zřejmé, že příčinou úmrtí byl právě alkohol. Zpěvaččin pohřeb se uskutečnil 26. července na židovském hřbitově Edgwarebury v severní části Londýna, tělo pak prošlo kremací v krematoriu Golders Green.
Rodiče založili po Amyně smrti nadaci Amy Winehouse Foundation, která si dala za úkol podporovat organizace, zabývající se problémem závislostí u mladých lidí. Vzhledem k tomu, že Amy nezanechala poslední vůli, veškerý její majetek zdědili rodiče.
Britské úřady v prosinci 2012 znovu otevřely vyšetřování Amyny smrti. Vyšetřování už jen potvrdilo otravu alkoholem. Dle jejího bratra Alexe, který nyní pracuje v Amyně nadaci, byla však hlavní příčinou bulimie a psychické problémy.
Jako dítě docházela do tzv. Jewish Sunday school, základní školou pak pro ni byla Osidge Primary School, ležící v londýnské oblasti Southgate, kde s rodinou vyrůstala.
Dalo by se říct, že měla hudbu v krvi, strýčkové z matčiny strany byli jazzovými muzikanty a její babička Cynthia byla zpěvačkou. Především díky babičce a svým rodičům se v Amy probudilo nadšení pro jazz. Sám otec jí rád zpívával písně od svého oblíbence Franka Sinatry.
Rodiče Amy se rozešli, když jí bylo devět let. Po rozchodu žila převážně s matkou, víkendy však trávila s otcem a jeho přítelkyní.
Od roku 1992 začala o sobotách docházet do umělecké školy Susi Earnshaw Theatre School, kde pracovala na rozvoji svého hlasu a začala stepovat. Během čtyř let na umělecké škole založila se svoji kamarádkou z dětství, Juliette Ashby, rapové duo Sweet 'n' Sour. Následně pak navštěvovala divadelní školu Sylvia Young Theatre School. Společně s dalšími spolužáky se objevila v jedné epizodě komediální show televize BBC The Fast Show. V patnácti letech opustila Sylvia Young Theatre school a studovala na Mount School, BRIT School, Osidge JIMI School a na Ashmole School.
Počátky hudební kariéry
Amy Winehouse si ve svých 14 letech pořídila vlastní kytaru a o rok později se pustila do psaní vlastní hudby. Aby si vydělala na živobytí, začala pracovat pro World Entertainment News Network a mimo to zpívat s místní skupinou Bolsha Band.
V červenci 2000 se stala vokálistkou významného jazzového orchestru National Youth Jazz Orchestra.
Amynin kamarád, soulový zpěvák Tyler James, zaslal její demo nahrávku do nahrávací společnosti Artists and repertoire, která se zabývá především hledáním nových talentů a jejich podporou v průběhu nahrávání. Interpretům, kteří neskládají vlastní hudbu pak pomáhají s hledáním vhodných textařů a skladatelů. Byla přiřazena Simonu Fullerovi, manažerovi skupin Spice Girls, S Club 7 a interpretů, z nichž můžeme jmenovat např. Annie Lennox, Lewis Hamilton, Kelly Clarkson a další. Později se jí ujal Darcus Bees z nahrávací společnosti Island Records, kterému zabralo dlouhé měsíce pátrání po Amy. Její hlas byl takovým malým tajemstvím Simona Fullera.
Vydání debutového alba
20. října 2003 spatřilo světlo světa debutové album Frank. Celé album bylo z velké části ovlivněno jazzem a Amy se jako autorka podílela na všech písních. Ve Velké Británii se prodalo přes milion kopií, v USA pak stovky tisíc. Bodovala také v Rakousku, Polsku, Francii, Německu a dalších evropských zemích.
Amy Winehouse byla za album Frank nominována na cenu britské populární hudby BRIT Awards v kategoriích Nejlepší ženský výkon (British Female Solo Artist) a British Urban Act. Společně s producentem Salaami Remim získali za píseň "Stronger Than Me" ocenění pro hudební skladatele a autory písní Ivor Novello Award v kategorii Nejlepší současná píseň (Best Contemporary Song).
Ve stejném roce vystoupila na festivalech Glastonbury a V Festival v Anglii, 7. července také na kanadském Montreal International Jazz festivalu.
Amy na výsluní s Back to Black
Druhé a zároveň poslední studiové album Back to Black bylo vydáno pod hlavičkou Island Records 27. října 2006. Ihned po vydání se dočkalo pozitivní kritiky. Začátkem roku 2007 se dostalo na první příčku hitparády nejprodávanějších hudebních desek ve Velké Británii UK Albums Chart a na tamním trhu se stalo nejprodávanějším albem roku 2007.
Na 50 předávání cen Grammy zvítězilo v kategorii Nejlepší pop vokální album (Best Pop Vocal Album) a získalo nominaci na Album roku (Album of the Year).
Úspěch zaznamenaly také některé singly z alba Back to Black. Píseň "Rehab" byla magazínem Time označena za Nejlepší píseň roku 2007. Singl "You Know I'm No Good" vyšel 5. ledna 2007 a dočkal se i remixované verze s vokály Ghostface Killaha, člena americké hip-hopové skupiny Wu-Tang Clan. Zatímco originální verze byla součástí Amynina alba, remix se objevil na Killahově albu More Fish. S písní vystoupila u příležitosti předávání MTV Movie Awards 2007.
Album se v listopadu 2007 dočkalo dvoudiskové speciální edice, které kromě původních písní obsahuje také živé nahrávky a další materiál. Ve stejnou dobu vydává své debutové DVD I Told You I Was Trouble: Live in London, záznam koncertu nahraný 29. května 2007 v londýnském Shepherd's Bush Empire.
Během léta 2007 vystoupila na anglických festivalech Isle of Wight a Glastonbury Festival, festivalu Lollapalooza v Chicagu, Rock Werchter v Belgii a v neposlední řadě na baltimorském Virgin Festival.
Ve stejné době spolupracovala na písni "Valerie" britského hudebníka Marka Ronsona, která si vysloužila nominaci na Brit Award v kategorii Nejlepší britský singl (Best British Single). V průběhu předávání Brit Award 2008 s písní “Valerie” vystoupila naživo. Určitě nesmíme opomenout další Amyinu spolupráci, tentokrát na songu "B Boy Baby" zpěvačky Mutyi Bueny.
Úspěšný rok plný Grammy a jiných ocenění
Únor 2008 se nesl ve znamení úspěchů, Amy Winehouse získává na jubilejním 50. udílení cen Grammy hned několik ocenění. Za píseň "Rehab" si odnáší vítězství v kategoriích Nahrávka roku (Record of the Year), Píseň roku (Song of the Year) a Nejlepší ženské popové vystoupení (Best Female Pop Vocal Performance). Sama za sebe byla oceněna v kategorii Nejlepší nový umělec (Best New Artist). V neposlední řadě jmenujme vítězství za Nejlepší pop album (Best Pop Vocal Album) za Back to Black. Producent Mark Ronson zase díky Amy získal Grammy za Producenta roku (Producer of the Year). Zajímavostí celého ročníku Grammy je, že sama Amy se ceremoniálu nezúčastnila. Díky jejím nedávným problémům s drogami a pobytu v léčebně si nestihla vyřídit potřebná víza. Proto byla do sálu přenesena pouze prostřednictvím živého televizního vysílání. Winehouse se stala pátou umělkyní v historii, která si odnesla z jediného ročníku 5 ocenění. Před ní to dokázali Lauryn Hill, Norah Jones, Alicia Keys a Beyoncé.
Úspěch na tomto ročníku Grammy pro Amy znamenal i zápis do Guinessovy knihy rekordů 2009, stala se britskou umělkyní s nejvyšším ziskem cen Grammy.
Prodeje alba Back to Black se po Grammy zvýšily tak, že dosáhla na druhou příčku v americkém žebříčku Billboard 200. Jedná se o hitparádu dvou set nejprodávanějších desek a EP v USA. Speciální edice Back to Black pak také ovládla první příčku UK album charts. Album se ve Velké Británii dostalo dokonce mezi 10 nejprodávanějších desek 21. století. Samotné album Back to Black se celosvětově stalo sedmým nejprodávanějším albem roku 2008.
14. dubna 2018 vychází dokument Amy Winehouse – The Girl Done Good: A Documentary Review, obsahující rozhovory nejen s jazzovými muzikanty, ale také s lidmi, kteří ji pomohli ke slávě a s těmi, kteří znali Amy z dětství.
Květen 2008 přinesl Amy hned dvě nominace na nejvyšší cenu Ivor Novello Awards v kategorii Nejlepší píseň po hudební stránce a po stránce textové (Best Song Musically and Lyrically). Stala se tak historicky prvním interpretem, který měl zároveň dvě písně nominované na hlavní cenu. Výhru si nakonec odnesla za song "Love Is A Losing Game", druhou nominovanou byla její píseň You Know I'm No Good. Mimo to získala její píseň "Rehab" nominaci v kategorii Nejlépe se prodávající britská píseň (Best Selling British Song).
Ve stejném měsíci vystoupila na festivalu Rock in Rio v portugalském Lisabonu, v červnu pak na oslavě narozenin bývalého prezidenta Jihoafrické republiky a bojovníka proti rasismu Nelsona Mandely, dále pak na Glastonbury Festivalu. 12. července 2008 byla k vidění na irském pop-rockovém festivalu Oxegen, V srpnu pak v rámci V Festivalu zahrála v anglickém hrabství Staffordshire a městě Chelmsford.
Skandál na Bestivalu 2008
O pořádný rozruch se postarala na festivalu Bestival 2008, jenž byl jejím posledním plánovaným vystoupením roku. Na festivalu byla brána jako hlavní účinkující, nastoupila však téměř s hodinovým zpožděním, jevila známky opilosti a požití psychotropních látek. Podle slov mnoha fanoušků mohla Amy sotva mluvit, natož zpívat. Problémy měla i v hotelu Wellington, kde byla ubytována. Po skandálním vystoupení údajně poničila svůj hotelový pokoj a nadávala hotelovému personálu a dalším návštěvníkům. Následně byla z hotelu vyhozena.
Začátkem roku 2009 se Winehouse společně s dalšími umělci podílela na charitativním albu Rhythms del Mundo Classic, které je pokračováním úspěšného alba Rhythms del Mundo z roku 2006.
Coverem písně zpěvačky Lesley Gore "It's My Party" přispěla na studiové album Quincyho Jonese Q: Soul Bossa Nostra.
Neustupující problémy s alkoholem
V květnu 2009 vystoupila na jazzovém festivalu v Saint Lucii, opakovaly se však problémy, které diváci zaznamenali již na zmíněném Bestivalu 2008. Amy měla nejen problém udržet se na nohou, ale také s texty vlastních písní. Po omluvě divákům ukončila vystoupení v polovině písně.
V roce 2009 přišla Amy s tvrzením, že pracuje na novém albu, které má být vydáno v roce 2010, později přesunula termín na leden 2011. Fanoušci se však ani v tento termín žádného nového počinu nedočkali.
Během ledna 2011 odehrála 5 koncertů v Brazílii, 11. února 2011 ji pak fanoušci doslova vypískali při jejím koncertě v Dubaji. Důvod byl prostý, Amy byla opět zjevně opilá a unavená, a proto se rozhodla, že koncert zkrátí. S Amy to šlo zkrátka z kopce, o čemž se následně přesvědčil celý hudební svět.
18. června 2011 zahájila v srbském Bělehradu své Evropské turné. Místní média její vystoupení popisuji jako katastrofální až skandální, Winehouse byla tak opilá, že ani nevěděla, kde vlastně vystupuje, nepamatovala si texty písní ani jména členů své skupiny. Diváci ji, stejně jako v Dubaji vypískali. Amy Winehouse následně zrušila všechna vystoupení, která byla v rámci turné plánována. Potřebovala se dát do kupy.
Poslední veřejné vystoupení Amy Winehouse se uskutečnilo 20. července 2011 v londýnském koncertním sále Roundhouse. Amy se nečekaně objevila na pódiu, aby podpořila svou kmotřenku Dionne Bromfield, která zpívala píseň "Mama Said" s britsko-irskou chlapeckou skupinou The Wanted. Tři dny po tomto vystoupení zpěvačka ve věku 27 let umírá.
Tři dny po smrti Amy narostly prodeje obou jejich alb, a album Back to Black se ve Velké Británii stalo nejprodávanějším albem 21. století.
Posmrtně vychází single "Body and Soul", které je duetem se zpěvákem Tony Bennettem a objevil se na Bennettově albu Duets II. "Body a Soul" získalo na 54. předávání cen Grammy v únoru 2012 cenu v kategorii Nejlepší popový výkon dua / skupiny (Best Pop Duo/Group Performance). Ocenění převzal Amyin otec Mitch Winehouse se svoji ženou Jenis.
Smrt
Dle slov osobního bodyguarda Amy Winehouse mu zpěvačka v posledních dnech před smrtí přišla neustále opilá a možná i pod vlivem drog. Když ji 23. července 2011 nalezl bez známek života, na záchranu již bylo pozdě. Lékař už jen konstatoval smrt. Vzhledem k vysoké hladině alkoholu v krvi je zřejmé, že příčinou úmrtí byl právě alkohol. Zpěvaččin pohřeb se uskutečnil 26. července na židovském hřbitově Edgwarebury v severní části Londýna, tělo pak prošlo kremací v krematoriu Golders Green.
Rodiče založili po Amyně smrti nadaci Amy Winehouse Foundation, která si dala za úkol podporovat organizace, zabývající se problémem závislostí u mladých lidí. Vzhledem k tomu, že Amy nezanechala poslední vůli, veškerý její majetek zdědili rodiče.
Britské úřady v prosinci 2012 znovu otevřely vyšetřování Amyny smrti. Vyšetřování už jen potvrdilo otravu alkoholem. Dle jejího bratra Alexe, který nyní pracuje v Amyně nadaci, byla však hlavní příčinou bulimie a psychické problémy.