zavřít
Upravit životopis

Životopis

Studovala na Akademii divadelních a filmových umění, kde získala diplom v oboru Kinematografie a Doktorandský titul v oborech Umění, Kino a Média.

Anca pracovala jako kameramanka na dvou celovečerních filmech (Neměnnost, 1992, a Drumul câinilor, 1991) a mnoha krátkých a dokumentárních filmech – téměř všechny získaly národní ceny pro kameru.

Poté vytvořila jako režisérka, scénáristka a producentka několik oceněných dokumentů.

V roce 2008 natočila svůj první celovečerní film jako režisérka, scénáristka a koproducentka. Snímek Intalniri incrucisate, rumunsko-finské koprodukce, byl vybrán pro Mezinárodní filmové festivaly v Pusanu, Chicagu, Göteborgu a Pune, na Festival východoevropského filmu (Cottbus), Indický mezinárodní filmový festival (Goa) a Římský nezávislý filmový festival.

Velmi neklidné léto je další celovečerní film, který bude Anca produkovat a režírovat. Maria Dinulescu, Jamie Sives a Kim Bodnia jsou potvrzeni jako herci a společnosti Film I Väst a Illusion Films jsou švédskými koproducenty tohoto projektu.

Intalniri incrucisate (2008): režisérka, scénáristka a koproducentka. Film byl vybrán do soutěže pro mezinárodní filmové festivaly v Pusanu, Chicagu, Cottbusu, Goa, Pune, Göteborg a Římě. Dále se film promítal v rámci Rumunského filmového týdne ve Vídni, Montrealu, Madisonu, Paříži, Budapešti a New Delhi.

Anca Damian

režisérka, scénáristka

Mohli by vás také zajímat…