zavřít
Upravit životopis

Životopis

Rosalie Anderson MacDowell vyrůstala jako nejmladší ze čtyř dcer. Když jí bylo šest let její rodiče se rozvedli a matka propadla alkoholismu. Na střední škole byla členkou divadelního souboru. Ve dvaceti letech opustila vysokoškolské studium a přesunula se do New Yorku, kde začala pracovat jako modelka pro agenturu Elite Model.

V roce 1982 Andie zažívá velkou ránu, když její máma ve věku 53 let umírá na infarkt. Přes tuto velkou ránu se jí podařilo postavit se na vlastní nohy a o dva roky později se seznámila s módním návrhářem Paulem Qualleyem, kterého si v roce 1986 vzala za muže. Svůj herecký debut uskutečnila v dobrodružném filmu Příběh Tarzana, Pána opic "Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes" (1984), kde si zahrála Jane Porterovou.

Výrazněji zazářila, až v dramatu Sex, lži a video "Sex, Lies, and Videotape" (1989). Film se stal velmi úspěšným a z Andie se stala nová mezinárodní hvězda. V dalších filmech svůj herecký talent jen potvrzuje. Jedním z nich byla romantická komedie Zelená karta "Green Card" (1990), kde jí byl partnerem George Faure (Gérard Depardieu), jenž potřebuje zelenou kartu (povolení k práci a pobytu). Bronte (Andie) jako newyorská vegetariánka touží po obrovském střešním bytě se skleníkem. Řešení je prosté - Georgovi by k dosažení cíle stačila domorodá manželka, Bronte jakýkoliv manžel – majitel domu totiž pronajme byt jen manželskému páru. Přestože manželství uzavřou jen účelově, nakonec se do sebe zamilují.

S další hereckou hvězdou, tentokráte s Brucem Willisem si zahrála v akčním filmu "Hudson Hawk" (1991). Další významné úspěchy přichází v komediích Na Hromnice o den více "Groundhog Day" a Čtyři svatby a jeden pohřeb "Four Weddings and a Funeral" s Hughem Grantem.

Ve westernu Pistolnice "Bad Girls" (1994) si zahraje Eillen, krasavici z New Orleansu a expertku v jízdě na koni. O rok později si zahrála hlavní roli v dramatu Hrdinové mého dětství "Unstrung Heroes" a následně jako filmová manželka herce Michaela Keatona v bláznivé komedii Jako vejce vejci "Multiplicity" (1995). Andie si také vyzkoušela nejen roli herečky, ale také roli hlavní producentky v romantické komedii Cesta ke štěstí "Just the Ticket" (1999), kde jí byl filmovým partnerem Andy Garcia.

Stejný rok si ještě zahrála se Sharon Stoneovou v komedii Múza "The Muse". Jednu z mála dramatických rolí ztvárnila ve filmu Harrisonovy květy "Harrison's Flowers", kde zachraňuje svého manžela z pekla jugoslávské války. Jednu z posledních rolí Kate, úspěšnou, svobodnou čtyřicítku a ředitelku školy, ztvárnila v další romantické komedii Druhá míza "Crush" (2001).

Mimo herectví i nadále pokračuje v modelingu, především je známá svou prací pro značku ĽOréal. Andie žije na farmě v Montaně, kde vychovává svého syna Jistina (1986) a dvě dcery Rainey (1989) a Sarah Margaret (1995).

Autor: Kamil Koupý

Mohli by vás také zajímat…