zavřít
Upravit životopis

Životopis

André Lauren Benjamin, známý spíše jako André 3000 (dříve pod přezdívkou Dré), je americký rapper, hudební producent, herec a módní návrhář, známý především jako polovina hip hopového dua Outkast. Je považován za jednoho z nejlyričtějších rapperů historie.

Osobní život
André Benjamin se narodil 27. května 1975 v Atlantě. Je synem realitní makléřky Sharon Benjamin Hodor a soudního exekutora Lawrence Walkera. Je bratrem dokumentaristy Marka Benjamina. Má jednoho syna. André je vegetarián a organizací PETA byl vyhlášen ’World's Sexiest Vegetarian Celebrity’.

Hudební kariéra
Outkast: 1992–2006
Již na střední škole (Tri Cities v Atlantě) André potkal svého budoucího hudebního kolegu Big Boie. V roce 1994 vydali svou debutovou a také platinovou desku Southernplayalisticadillacmuzik. Následují desky ATLiens (1996) a Aquemini (1998). V tomto období se začíná André věnovat hraní na kytaru a malování. Také se mu v roce 1997 narodí jeho jediný syn Seven Sirius Benjamin s americkou R&B zpěvačkou Erykhou Badu. Na albu Stankonia (2000) už vystupuje pod svou nynější přezdívkou André 3000, kterou si změnil především kvůli odlišení od Dr. Dre. Také se rozchází s Erykhou Badu a píše jeden z největších hitů skupiny Outkast Ms. Jackson, který je inspirován právě tímto rozchodem. V roce 2003 Outkast vydává dvojalbum Speakerboxxx/The Love Below, které odhalilo rozdílný hudební vývoj obou členů. André na albu experimentuje s jazzem, funkem, popem a rapu je na albu minimálně. Singl Hey ya! je později prohlášen časpoisem Rolling Stones nejlepší písničkou historie. Šesté a také poslední společné album Idlewild vydali v roce 2006. André zde má pár rapových pasáží, avšak spíše setrvává u stylu z minulého alba. Album je také soundtrackem ke stejnojmenému filmu.

Sólo kariéra: 2006 – současnost
Po přestávce s rapem se k němu André vrací v roce 2007 a spolupracuje na několika písničkách s umělci jako Jay-Z, Devin the Dude, John Legend, Ciara, Ka$ha, Beyoncé, Gorillaz, Frank Ocean, Rick Ross, T.I. a kamarádem z dětství Fonzworth Bentleym.

Filmová kariéra
André hrál v seriálu Policejní odznak, ve filmech Buď v pohodě, Čtyři bratři, Vzpoura v Seattlu, Poloprofesionál. Také propůjčil hlas postavě Sunny Bridges ve svém animovaném seriálu Class of 3000, který se vysílal na Cartoons Network.

V květnu 2012 začal točit životopisný film o Jimi Hendrixovi, All is by my side, kde ztvární právě postavu zesnulého kytaristy.

Móda
André založil módní značku Benajmin Bixby. První kolekce inspirovaná vysokoškolským fotbalem třicátých let měla úspěch, další kolekce už úspěšné nebyly a André musel výrobu ukončit.

24. února 2012 pro magazín GQ.com uvedl, že se chystá, tentokrát pod názvem Bixby, značku vzkřísit.

Zajímavosti
V březnu 2009 byl v Henry County v Georgii uvězněn za překročení rychlosti o 70 km/h ve svém Porsche Carrera.

André 3000

44 let, herec, zpěvák, modní návrhář, hudební producent

Mohli by vás také zajímat…