zavřít
Upravit životopis

Životopis

Andre Kirk Agassi se narodil 29. dubna 1970 v Las Vegas. K tenisu ho přivedl otec Mike, bývalý boxer, jenž startoval za reprezentaci Íránu na olympijských hrách v roce 1948 a 1952. Poté se přestěhoval do hlavního města Nevady a stal se tenisovým profesionálem. Díky jeho vášni pro sport měli čtyři potomci - Rita, Philip, Tami a nejmladší Andre - ideální podmínky pro svůj sportovní růst. Už ve čtyřech letech byl budoucí tenisový král srovnáván s takovými celebritami, jako Björn Borg či Ilie Nastasse...

Vytížený otec neměl záhy na tréninky svého potomka dost času. Ve třinácti letech proto Andre nastoupil do slavné tenisové školy Nicka Bolettieriho, pod jehož vedením se o tři roky později stal profesionálem. Brzy se vyšplhal až na třetí místo v žebříčku ATP, ale zároveň nabírala na síle také jeho pověst "zlého hocha". Mnoho afér, ale žádný Grand Slam...

Změnu přinesl rok 1992, v němž se Andre rozhodl na divokou kartu zkusit Wimbledon. Proti všem očekáváním se probil až do finále, kde udolal krále dělových podání Gorana Ivaniševiče. Rázem se stal idolem tenisových fanoušků, byť mnohým z nich ležely v hlavě jeho džínové šortky a náušnice v uchu. Na tehdejší dobu, kdy na posvátný londýnský kurt vstupovali hráči v bílém stejnokroji, to byl docela odvážný počin.

Zároveň s nečekaným triumfem však na Andreho dolehla tíže očekávání. Najednou byl všude považován za favorita, což jeho psychické pohodě nijak neprospělo. Krátce po wimbledonském triumfu se rozešel s koučem Bolettierim. "Nevím, proč jsem to tenkrát udělal. Pomohl mi v kariéře jako jiný a já prostě najednou dostal pocit, že by se něco mělo změnit. Dodnes to pořádně nechápu," tvrdí dnes Agassi.

Novým trenérem čerstvé hvězdy se stal Andreho kamarád a bývalý tenista Brad Gilbert. Pod jeho vedením dosáhl Agassi na další tituly: U.S. Open 1994, Australian Open 1995, zlatá medaile na olympijských hrách 1996. Stále větší část jeho života však vyplňovaly soukromé aktivity, zejména vztah s herečkou Brooke Shieldsovou. "Naprosto se sobě odevzdali," vzpomíná kamarádka Lyndie Benson. Téměř čtyřletý vztah vyvrcholil svatbou 19. dubna 1997 v kalifornském městě Carmel.

Zatímco hvězda herečky Shieldsové stoupala strmě vzhůru, zamilovaný Andre se řítil opačným směrem. Pro vynechané tréninky měl stále více výmluv, přibíral na váze a jeho hvězda nezadržitelně klesala. "Chodil jsem na kurt s tím, že prostě zase prohraju. S tím, že už nedokážu nikdy nikoho porazit," přiznává dnes Andre.

K návratu na tenisové dvorce ho prý přiměla právě Brooke. Následné Agassiho utrpení však jejich vztah nevydržel a deset dní před třetím výročím svatby se rozvedli. Odvržená láska o sobě dala nedávno vědět v časopise The Advocate, kde kromě přiznání vlastních milostných preferencí naznačila, že ani s Andreho sexuální orientací není všechno v pořádku.

Z bídy vytáhl Agassiho trenér Gilbert. "Jsem stále s tebou. Ale pokud se nehodláš změnit, tak už nás nečeká nic dobrého," tvrdil tehdy odepisovanému hráči. Agassi se vrátil k tréninkovému drilu a v sedmadvaceti letech, kdy většina špičkových hráčů již touží po konci kariéry, usilovně bojoval o návrat. "Trénuje velmi tvrdě. Bolí ho celé tělo, nemůže popadnout dech, když vybíhá kopec a v jeho tváři se zračí nesmírná únava. Ale také odhodlání," popsal tehdejší přípravu kouč.

Návrat mezi světovou elitu měl pro Andreho hořkou příchuť. V roce 1999 zvítězil na French Open, posledním turnaji, který v jeho grandslamové sbírce dosud chyběl. Pár dní poté jej ovšem zastihla strašlivá zvěst: jeho matka Elizabeth i sestra Tame trpí rakovinou prsu. "Byla to těžká doba, ale v mnohém mi otevřela oči," vzpomíná dnes Agassi na krušné časy. Následující U.S. Open zakončil porážkou už ve druhém kole.

V nejhorších časech poznal německou tenistku Steffi Grafovou. Bývalá světová jednička právě ukončila kariéru a jejich vztah se nadlouho stal jedním z hlavních témat společenských magazínů. "Když jsem poznal Steffi, můj život se stal nádherným snem!" rozplýval se Agassi, jeho budoucí polovička mu komplimenty přes média vracela. Agassi a Grafová se vzali v roce 2001 a už o týden později přivedli na svět společné dítě.

Na rozdíl od své ženy Agassi zatím o konci kariéry neuvažuje. "Nevím, jak dlouho ještě vydržím hrát nebo budu chtít. Ale řekl bych, že ještě hodně dlouho," prohlásil v rozhovoru pro CNN.

Zajímavosti:
Výška: 180 cm
Váha: 78 kg

Grandslamové tituly:
Australian Open - 1995, 2000, 2001, 2003
U.S. Open - 1994, 1999
Wimbledon - 1992
French Open - 1999

Celkem turnajových vítězství: 57 + 1 ve čtyřhře (do 3/2003)

výška: 180 cm
váha: 80 kg
prof. od: 1986
hraje: pravou rukou

V aktuálním ATP žebříčku(leden 2009) je na 413.místě.

Mohli by vás také zajímat…