zavřít
Upravit životopis

Životopis

André Morgan Rami Ayew známý i jako Dédé je ghanský fotbalista a reprezentant, který hraje na postu křídelního záložníka nebo útočníka. V současnosti působí ve francouzském klubu Olympique de Marseille, kde zahájil svou profesionální kariéru.

Jeho dva bratři Abdul Rahim a Jordan jsou také fotbalovými reprezentanty Ghany. Jeho otec Abédi Pelé je jedním z nejslavnějších afrických hráčů. André se narodil roku 1989 v Seclinu ve Francii, kde jeho otec hrál tou dobou za klub Lille OSC.
Klubová kariéra
V utkání Trophée des champions 2011 27. července 2011 na Grand Stade de Tanger v Tangeru v Maroku vstřelil hattrick a výrazně se tak podílel na vítězství Olympique Marseille nad Lille OSC 5:4.

Reprezentační kariéra
Protože měl ghanské i francouzské občanství, mohl si vybrat, jakou zemi bude reprezentovat. Byl v tréninkovém procesu francouzského týmu U-18, ale jelikož upřednostňoval ghanskou reprezentaci (po otci), tak v roce 2007 odmítl několik nabídek k účasti ve francouzském výběru U-21. 21. srpna 2007 debutoval za ghanský národní tým v přátelském utkání se Senegalem (remíza 1:1). Na hřiště se dostal jako střídající hráč ke konci zápasu.

Individuální úspěchy
- Fotbalista roku (Ghana): 2011
- BBC African Footballer of the Year: 2011

André Ayew

27 let, fotbalista