Andrew Adamson debutoval jako režisér filmem Shrek, který získal prvního Oscara v rámci nové soutěžní kategorie nejlepší celovečerní animovaný film. Zhostil se také jeho pokračování, které bylo na Oscara nominováno. Shrek 2 nedávno zastínil...

Životopis

Andrew Adamson debutoval jako režisér filmem Shrek, který získal prvního Oscara v rámci nové soutěžní kategorie nejlepší celovečerní animovaný film. Zhostil se také jeho pokračování, které bylo na Oscara nominováno. Shrek 2 nedávno zastínil snímek Hledá se Nemo a stal se komerčně nejúspěšnějším animovaným filmem v historii Hollywoodu.

Adamson pracuje se spoluscénáristou Shreka Joem Stillmanem na scénáři dalšího animovaného filmu z produkce DreamWorks Truckers, který bude také režírovat. Příběh filmu je založen první dílu fantasy trilogie Terryho Pratchetta The Bromeliad. Ve studiu PDI (Pacific Data Images), které v současné době patří k DreamWorks, začal pracovat v roce 1991 a podílel se jako vedoucí vizuálních efektů na filmech jako Andělé nebo Dvojitý drak.

Podílel se také na vizuálních efektech u filmů jako Pravdivé lži, Srdce a duše a Hračky. Kromě toho v PDI/DreamWorks zastal klíčovou roli při výrobě některých slavných reklamních spotů. Mimo PDI/DreamWorks se podílel jako vedoucí vizuálních efektů na filmech Batman navždy, Čas zabíjet a Batman a Robin. Adamson začal kariéru před 20 lety na svém rodném Novém Zélandu jako počítačový animátor v místní společnosti jménem The Mouse That Roared. V roce 1986 se stal vedoucím animátorem ve společnosti Video Images Ltd., kde pracoval na televizních reklamách a znělkách.

V roce 2005 přivedl na filmové plátno nadčasové dobrodružství z pera slavného spisovatele C. S. Lewise Letopisy Narnie, jež vypráví příběh čtyřech sourozenců, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle starého profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. „Kniha Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň umožnila milionům čtenářů navštívit říši fantazie - a mým úkolem bylo pokusit se dát tomuto světu konkrétní obrysy, a to způsobem, díky němuž by se dokázal vyrovnat prostředím, která si lidé vysnili, nebo je dokonce předčit." říká Andrew Adamson.