zavřít
Upravit životopis

Životopis

Andrew Jay „Drew“ Feustel je americký geofyzik a od roku 2000 astronaut NASA. Jeho první misí byla STS-125, spuštěná 11. května 2009 a druhou STS-134, která byla spuštěna 16. května 2011. Na palubu lodi si vzal figurku českého pohádkového krtečka.

Život a studium
Narodil se v Lancasteru v Pensylvánii, vyrůstal ale v Lake Orion ve státě Michigan, kde maturoval na Lake Orion High School a později získal titul diplomovaného specialisty na vyšší odborné škole Oakland Community College. Poté přešel na Purdue University, kde v roce 1989 získal bakalářský titul z oboru Solid Earth Sciences a o dva roky později doktorát věd v geofyzice. Geologii se věnoval i nadále, když se krátce nato přestěhoval do kanadského Ontaria, kde navštěvoval Queens University a v roce 1995 získal titul Ph.D. v geologických vědách.

Jako astronaut
V roce 2000 byl vybrán jako kandidát do výcviku astronautů pro NASA. V srpnu 2002 začal dvouletý tréningový program, který dokončil jako letový specialista. Do mise STS-125 byl přidělen již v roce 2006, a v polovině května 2009 ji spolu s ostatními zahájil. Cílem mise byla oprava Hubbleova vesmírného teleskopu, která byla úspěšně dokončena. Během mise Feustel provedl tři výstupy do vesmírného prostoru.

Feustel a Česko
Feustel si s sebou na první misi vzal Nerudovy Písně kosmické a českou vlajku, protože jeho manželka má po své mamince ze Znojma české předky. 31. července 2009 astronaut se svoji rodinou navštívil Českou republiku. Feustelovi navštívili příbuzné, Andrew Feustel poté absolvoval několik přednášek (mimo jiné např. na Západočeské univerzitě v Plzni) a slavnostně došlo k předání Písní kosmických, které měl ve vesmíru. Ty budou nadále vystaveny v muzeu v Ondřejově.

Na svou druhou misi 19. dubna 2011 letěl do vesmíru s postavou českého Krtečka, známou z pohádek.

Od 30. července do 10. srpna naplánoval návštěvu ČR podruhé včetně besed s veřejností v sedmi městech v Čechách a na Moravě. Byl též hostem pořadu HydePark na ČT24.

Do Prahy přiletěl se svou manželkou v pátek 29. července 2011 za velkého zájmu médií. Přivezl s sebou i postavičku Krtečka.

Zajímavostí jistě je, že Krtečka - tedy pohádkovou postavičku dnes již zesnulého výtvarníka Zdeňka Milera, vyrobili v brněnské firmě Moravská ústředna, kterou astronaut též osobně navštívil a měl možnost nahlédnout i do výroby. Letěl po vzoru svého kreslené předlohy "Krtek a raketa" v americkém raketoplánu Endeavour v rámci jeho poslední mise NASA STS-134. Jelikož se Krtek musel vejít do speciálního boxu, který má délku 20 cm, Krtek měl na výšku pouze 19 cm. Měl tvar maňáska, aby se lépe skladoval, a byl vyroben speciálně pro tento let z nehořlavých materiálů. Do tvorby plyšové hračky zasáhl i sám A.Feustel - jelikož se měl Krtek fotit na jeho rameni a ve stavu beztíže by tudíž poletoval, astronaut vymyslel zlepšovací nápad - na Krtečka si vlastnoručně přišil suchý zip. Krtek se po svém letu nachází nyní v ČR v Americkém centru v Praze, kde bude sloužit jako propagátor vědy mezi dětmi. Feustel si domů odvezl jeho věrnou kopii. Pro Endeavour byla tato poslední mise zároveň jubilejní s pořadovým číslem 25. Raketoplán tak celkem ve vesmíru strávil 299 dní a 4 671krát obletěl Zemi. Na "tachomteru" má téměř 200 milionů kilometrů. Po jeho příletu byl přemístěn pomocí speciálního letounu do muzea v Los Angeles.

Osobní život
Andrew Feustel je ženatý s Indirou Devi Bhatnagarovou, s kterou má dvě děti - starší syn se jmenuje Ari a mladší Aden. Rodina A. Feustela má kořeny v Německu, rodina jeho ženy v Indii a v České republice.