zavřít
Upravit životopis

Životopis

Režisér a scénárista Andrew Niccol se narodil 1. ledna 1964 v Paraparaumu na Novém Zélandu. Svou kariéru započal v Londýně, kde se zabýval především natáčením krátkých reklamních spotů. To jej však umělecky neuspokojovalo tak se rozhodl přestěhovat do Los Angeles. Zde se brzy po příjezdu seznámil s producentem Scottem Rubinem. V roce 1998 na sebe poprvé více upozornil když napsal scénář k filmu THE TRUMAN SHOW, který chtěl rovněž sám režírovat. Avšak filmové studio mělo obavy z obsazení neznámého režiséra a snímek svěřilo do rukou zkušeného Petera Weira. Niccol si za scénář vysloužil nominace na Oscara a Zlatý Glóbus.

To, že studio přenechalo režírování filmu THE TRUMAN SHOW Weirovi Niccola neznechutilo a zanedlouho dostal konečně souhlas k natočení svého prvního filmu sci-fi GATTACA, ke kterému si také napsal scénář. Snímek měl velký úspěch jak u fanoušků tak u kritiky a jméno Andrew Niccol se začalo v Hollywoodu skloňovat stále častěji. Přesto trvalo dalších pět let než vznikl další Niccolův film S1M0NE. Navíc, dalo by se říct, že tímto snímkem Niccol díru do světa neudělal a tak další boom nastal až v roce 2005 kdy světlo světa spatřil zatím nejúspěšnější Niccolův film LORD OF WAR.

V současné době chystá Niccol natáčení filmu o Salvadoru Dalim na základě povídky Stana Lauryssense. Premiéra je stanovena na rok 2009. V soukromém životě je Andrew Niccol od roku 2002 podruhé ženatý, jeho manželka Rachel Roberts mu na svět přivedla v roce 2003 syna Jacka Niccola.

Andrew Niccol

53 let, herec, režisér, sénárista

Mohli by vás také zajímat…