zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je dcerou pařížského psychiatra. Jako jedenáctiletá žačka školy Sainte Marie des Invalides ztělesnila Pannu Marii v inscenaci Útěku z Egypta.

V šestnácti letech, ovlivněna undergroundem, navštěvovala kavárnu Flora, kde se seznámila s mnoha radikálními intelektuály a umělci, mj. s divadelním sdružením Living Theatre.

V letech 1969-72 pobývala v Londýně, Paříži, Marrákeši, Mexiku a po návratu do Francie absolvovala hereckou průpravu v divadelní škole Roberta Hosseina v Remeši. Od roku 1975 působila na experimentální scéně Café-Théâtre a posléze se připojila ke kabaretně divadelnímu souboru Le Splendid.

Před film. kamerou začala sbírat první zkušenosti už na sklonku 60. let v undergroundových filmech a dlouho se pak její účinkování ve filmech (zejména komediích) omezilo jen na epizodní role.

Výrazněji se prosadila až na přelomu 70. a 80. let, kdy se herecky a scénáristicky podílela spolu s dalšimi členy Le Splendid na několika burleskních film. komediích (Nedostanete Alsasko a Lotrinsko, Přijď ke mně, bydlím u kamarádky, Moje žena se jmenuje Vrať se a Ježíšek je neřád), jejichž humor vycházel z pódiových skečů a gagů této skupiny.

Mezi kandidáty na Césara 1984 ji vynesla úloha invalidní Edwige Ledieuové, která zpovzdálí sleduje a kamerou zachycuje milostné a vražedné dění u svých sousedů, v erotickém thrilleru Nebezpečí z prodlení (r. M. Deville). Držitelkou Césara 1987 se A. stala díky svému citlivému výkonu, jaký předvedla v úloze bezdětné manželky Marcelle, u níž a jejího muže (Richard Bohringer) na venkovském statku stráví letní prázdniny devítiletý chlapec z Paříže (Antoine Hubert), v sentimentálním melodramatu Velká cesta (r. J.-L. Hubert).

Hlavní role vytvořila mj. v komediích svého manžela Philippa Gallanda: ambiciózní reportérka pařížského rozhlasu Bonnie ve filmu Americká čtvtrhodina a neposlušná princezna Charlotte v novodobé pohádce Svatba století.

Mohli by vás také zajímat…