zavřít
Upravit životopis

Životopis

Její rodiče byli vydavateli místních novin. Když dosáhla deseti let, rodina se přestěhovala do Kalifornie. Studovala na losangeleských školách Immaculate Heart College a Glendale College.

Po absolvování kurzů pro sekretářky pracovala poč. 50. let v továrně na výrobu leteckých dílů. Povzbuzena komplimenty kolegů, kteří byli okouzleni jejími půvaby se přihlásila do soutěže o královnu krásy, jejímž pořadatelem byla TV stanice NBC (v porotě zasedli mj. komici Jimmy Durante, Groucho a Harpo Marxovi).

Vítězství v této soutěži jí zajistilo první uměleckou smlouvu, díky níž vystoupila jako "show girl" v revui Jimmyho Duranta a uplatnila se reklamních programech. Z honorářů si platila kurzy zpěvu, tance a herectví.

Od pol. 50. let vytvářela drobné dekorativní postavy ve filmech i v TV, až ji proslavila jako "majitelku nejkrásnějších nohou v Hollywoodu" role politické aktivistky zvané Lucky Legs ve válečném dramatu z Indočíny 50. let Čínská brána (r. S. Fuller).

O její mezinárodní popularitu se však zasloužil především režisér Howard Hawks, když ji obsadil do výrazné role karetní hráčky a odvážné střelkyně Feathers, které nakonec vyzná lásku nesmělý šerif (John Wayne), ve westernu Rio Bravo.

Ve volbě dalších film. úloh však neměla příliš šťastnou ruku; účinkovala většinou v dobrodružných akčních filmech nepříliš vysoké úrovně. Lépe se uplatnila v TV, kde vytvořila dvě titulní role v kriminálních seriálech: losangeleská policejní seržantka Pepper Andersonová v Police Woman (1974-78, Policistka) a soukromý detektiv Cassie Hollandové v Cassie & Co. (1982).

Častokrát v seriálech také hostovala, např. v Cheyenne, M Squad, Have Gun Will Travel, Mickey Spillane's Mike Hammer (1984-87, Mike Hammer - ČTV), Perry Mason - ČTV, Men Into Space, The Alfred Hitchcock Hour, The Fugitive, Dr. Kildare, Password, The Virginian.

V roce 1962 slavila úspěch na Broadwayi v inscenaci The Perfect Setup. Ve zralém věku zaujala úlohou sexuálně neukojené manželky Kate Millerové v hitchcockovském thrilleru Oblečen na zabíjení (r. B. De Palma).

Nejprve byla provdána za univerzitní fotbalovou hvězdu Gena Dickinsona (1952-59) a z manželství s hudebním skladatelem Burtem Bacharachem (1965-80) má dceru Nikki (nar. 1966).

Mohli by vás také zajímat…