zavřít
Upravit životopis

Životopis

Anjelica Huston je dcerou režiséra a herce Johna Hustona (1906-1987) z jeho čtvrtého manželství s balerínou italského původu Enrikou Somovou, která zahynula roku 1969 při autohavárii. Dětství strávila střídavě na irském venkově, v Kalifornii a Londýně, podle toho, kde otec zrovna natáčel. První zkušenosti před film. kamerou sbírala ve filmech svého otce, který ji jako sedmnáctiletou obsadil do role šlechtičny Claudie ve středověké romanci Procházka s láskou a smrtí.

Na londýnských a broadwayských scénách hrála v režii Tonyho Richardsona Ofélii v Shakespearově Hamletovi. 1971 ji představil fotograf Richard Avedon sérií fotografických snímků v módním časopise Vogue, na jehož stránkách se jako pak modelka objevovala pět let. 1974 se na jedné hollywoodské party seznámila s hercem Jackem Nicholsonem, který se pak stal nejen jejím film. partnerem (Poslední magnát, Pošťák vždy zvoní dvakrát a Čest rodiny Prizziů), ale na deset let také jejím životním druhem.

Nejlepší společnou hereckou kreaci předvedli v gangsterské frašce Čest rodiny Prizziů (r. J. Huston), kde ztělesnila Maerose Prizziovou, zapuzenou vnučku mafiánského kmotra, která chce svými intrikami ovládnout rodinný klan i svého bývalého snoubence, profesionálního zabijáka (Jack Nicholson). Tato vedlejší role ďábelsky proradné a rafinované ženy jí vynesla Oscara 1985 a zajistila jí tak místo mezi populárními hvězdami.

Podobný typ osudové ženy, z jejíhož zajetí milostných a hysterických vášní se jen těžko hledá únik, vytvořila v úloze citově vyprahlé letušky Dolores Paleyové, kterou dá jako svou nepohodlnou milenku zavraždit židovský oční lékař (Martin Landau), v tragikomedii Zločiny a poklesky (r. W. Allen). Láska je rovněž hlavním tématem melancholické tragikomedie podle knihy Isaaca Bashevise Singera Nepřátelé, milostný příběh (r. P. Mazursky), kde podala skvělý výkon, nominovaný na Oscara 1989, v úloze ženy jménem Tamara, jejíž manžel (Ron Silver) se mylně domníval, že za 2. světové války zahynula, a proto mezitím navázal nové milostné vztahy s jinými ženami (Lena Olinová a M. S. Sternová).

Mezi kandidátky na Oscara 1990 byla navržena za roli prohnané podvodnice Lilly Dillonové, na jejíž chamtivost doplatí životem její syn (John Cusack) i jeho svůdná milenka (Annette Beningová), v psychologizující komedii s kriminální zápletkou Švindlíři (r. S. Frears). Svou tvář s výrazným aristokratickým nosem, lemovanou dlouhými černými vlasy, propůjčila několikrát démonickým a nadpřirozeným bytostem: vrchní čarodějka v pohádkovém hororu Čarodějky (r. N. Roeg) nebo uhrančivá Morticie v hororových komediích Addamsova rodina a Addamsova rodina II (r. B. Sonnenfeld). Hrála také jednu z hlavních úloh v krátkém plastickém snímku Captain Eo (1985, Kapitán Eo; r. Francis Ford Coppola) a uplatnila se i v TV. Za postavy Clary Allenové ve westernovém seriálu Osamělá Holubice a Calamity Jane v Konci Divokého západu byla dvakrát nominována na cenu Emmy. K jejím dalším významnějším televizním rolím patří Lainey Eberlin ve filmu Rodinné fotografie a Dr. Betsy Reisz ve filmu And the Band Played On.

Anjelica Huston byla v roce 2004 nominována na Emmy za roli v televizním filmu Andělé s ocelovým hlasem z produkce HBO, v němž si zahrála s Hilary Swank a Julií Ormond.

Jako režisérka debutovala kontroverzním dramatem podle autobiografického románu Dorothy Allisonové Parchant z Karolíny (nominace na cenu Emmy). Jejím druhým režijním pokusem je drama vdovy a matky sedmi dětí z Dublinu podle románu Brendana O'Carrolla Agnes Browneová, v němž také vytvořila titulní roli. Z dalších režijních prací jmenujme např. televizní snímek Riding on the Bus with My Sister 2005 s Rosie O’Donnell a Andie MacDowell v hlavních rolích. Roku 1992 se Anjelica Huston provdala za sochaře Roberta Grahama. Její bratři působí ve filmu, starší Tony Huston jako scenárista a mladší, nevlastní Danny Huston (nar. 1962) jako režisér.

Huston byla během své kariéry nominována na šest Zlatých glóbů a v rámci festivalu ShoWest byla jmenována největší ženskou hvězdou roku 1990. Kromě toho propůjčí svůj hlas jedné z postav animovaného filmu Kaena: The Prophecy.

Do její herecké filmografie patří dále filmy Taková zvláštní rodinka, Tajemná vražda na Manhattanu, Zahrady z kamene nebo Život pod vodou režiséra Wese Andersona.

Mohli by vás také zajímat…