zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jako pětiletá se přestěhovala s rodiči ze Švédska do Spojených států, kde se usadili poblíž Chicaga. Od dětství zpívala v kostelních sborech a na školních besídkách.

V sedmnácti letech vystupovala v Kansas City s jazzovou kapelou, s níž se pokoušela prosadit i v Las Vegas. Zde ji angažoval do programu luxusního hotelu Sahara komik George Burns a záhy se dostala do populární TV show Jacka Bennyho.

Roku 1961 uzavřela smlouvu s gramofonovou firmou RCA a také debutovala před film. kamerou epizodní rolí dcery hlavní hrdinky (Bette Davisová) v satirické komedii Plná kapsa zázraků (r. F. Capra). Zpočátku byla obsazována zejm. do nenáročných komedií, hudebních snímků a westernů, v nichž alespoň sbírala zkušenosti po boku slavných herců.

Upozornila na sebe složitou postavou reklamní modelky Bobbie Templetonové, za jejíž ztvárnění v hořké satiře Tělesné vztahy (r. M. Nichols) byla nominována na Oscara 1971 a získala Zlatý glóbus 1971. Všechny své umělecké i tělesné přednosti snad nejlépe zúročila ve film. verzi rockové opery skupiny The Who Tommy (r. K. Russell), v níž ztělesnila měšťáckou a svůdnou matku slepého hrdiny (Roger Daltrey) Noru Walkerovou, díky níž se ocitla opět mezi kandidáty na Oscara 1975 a Zlatý glóbus 1975.

V civilní poloze laděný portrét postarší, ale stále atraktivní ženy, která po rozvodu hledá nový partnerský vztah, vykreslila v postavě Jackie Giardinové, bývalé manželky burzovního makléře (Alan Alda), v milostné komedii Nový život (r. A. Alda).

Vedle filmování se věnuje nadále pěvecké kariéře a účinkuje také v TV, kde zaujala mj. jako Blanche v adaptaci Williamsova dramatu Tramvaj do stanice Touha.

V únoru 2001 se představila na jevišti Oakdale Theatre (v connecticutském Wallingfordu) v hlavní roli majitelky nevěstince Mony Stangleyové v muzikálové komedii Nejlepší bordýlek v Texasu.

Od roku 1967 je provdána za bývalého TV herce Rogera Smithe, který se stal jejím manažerem.

Mohli by vás také zajímat…