zavřít
Upravit životopis

Životopis

Anna Vasil'yevna Chapman (rozená Kushchyenko) se narodila 23. února 1982 ve Volgogradu (Rusko). Navštěvovala elitní internátní školu a získala magisterský titul v oboru ekonomie.
Její otec pracoval na Ruské ambasádě v Nairobi (Keňa). Podle neoficiálních zdrojů pracoval pro bývalou KGB.

V roce 2001 se Anna přestěhovala do Londýna (VB). Zde se provdala za Alexe Chapmana čímž získala rusko-britské občanství a britský pas.

Podle slov jejího manžela (po zatčení Anny Chapman v roce 2010 její manžel prodal příběh o jejich životě novinám The Daily Telegraph) se Anna mezi lety 2003-2004 často setkávala s lidmi z ruské komunity bez jeho účasti a vydělávala nemalé obnosy peněz.

V roce 2005 se rozvedla a o rok později se vrátila do Ruska.

O necelý rok později se Anna přestěhovala do New Yorku (USA) a rozjela obchod s nemovitostmi. Její podnik měl cca 20 zaměstnanců a sídlil jeden blok od známé Wall Street. Jak později uvedl její manžel, podnik neprosperoval a stále se pohyboval v červených číslech až do roku 2009, kdy se z něj "ze dne na den" stal mezinárodní podnik s více jak 50. zaměstnanci.
V té době se Anna přátelila s Michelem Bittanem, bohatým majitelem sítě restaurací.

V tuto dobu se o Annu již zajímala FBI a prošetřovala její propojení s nelegálními přistěhovalci a prodejem informací o technologiích Rusku. Brzy byla zatčena a odsouzena. Přesné záznamy toho, čeho se Anna
dopustila, nebyly poskytnuty. Nicméně v roce 2010 byla spolu s dalšími 9. lidmi obviněnými ze špionáže předána (na základě dohody mezi USA a Ruskem) ruským úřadů. Anna se chtěla vrátit do Velké Británie, ale ta ji zrušila občanství a zakázala vstup do země.

Po deportaci do Ruska se z Anny stala známá osobnost, čehož využila a za nemalé honoráře poskytovala rozhovory a pózovala pro různé magazíny. V současné době je zaměstnána jako poradce pro investice v moskevské bance. Přivydělává si jako modelka.