zavřít
Upravit životopis

Životopis

Anna K. vlastním jménem Lucianna Krecarová je česká zpěvačka a skladatelka.

Je držitelka 5 ocenění Anděl, pravidelně se objevuje také v nominaci ankety Žebřík časopisu Report, kde byla čtenáři zvolena Zpěvačkou roku v roce 2011 a 2012.

Do podvědomí českého publika se uvedla rolí Pacholete ve hře Kytice divadla Semafor Jiřího Suchého již v osmi letech a právě divadlo Semafor se stalo její základnou téměř na 20 let.

Přestože vydala debut Já nezapomínám v roce 1993 (prodalo se ho 20 000 kusů), výrazný průlom pro ni znamenala až o šest let později deska Nebe. Album natočené poprvé s vlastní kapelou v produkci Jana P. Muchowa získalo tři nominace v hudebních cenách Anděl. Od Akademie populární hudby si Anna K nakonec v roce 1999 odnesla sošku Anděla v kategorii Zpěvačka roku a dalšího Anděla za titulní píseň. Na písničkách se autorsky podíleli skladatelé Filip Horáček a především Tomáš Vartecký – životní partner Anny K, skladatel, kytarista a producent.

Užší hudební spolupráce Varteckého s Annou K pokračovala i na další úspěšné nahrávce Stačí když se díváš (2001, B&M Music), na soundtracku k filmu Musím tě svést (2001, B&M Music) a plně se rozvinula na albu Noc na zemi (2004, Universal Music). Podle kritika Vladimíra Vlasáka z MF DNES se tehdy „sečetly síly Anny K a skladatele a kytaristy Tomáše Varteckého, ke kterým se musela zpěvačka vývojem dopracovat. Výsledkem je scelující zvuk. Jeho znakem je takřka ocelová pevnost a melancholická křehkost. Obě polohy si neprotiřečí, ale v různých poměrech splývají. Smutné zasnění, obklopující krásnou baladickou melodii...“. Noc na zemi přinesla několik nominací na Anděla, které Anna K proměnila v roce 2004 v sošku za Nejlepší obal a o rok později v kategorii Videoklip roku.

Podobně úspěšně si vedla i následující Večernice (2006, Universal Music). Po příznivých recenzích, jenž vyzdvihovaly, že „Anna K vydala velice poctivé album, které posluchač bez problémů ,slupne' na jeden zátah, až je mu skoro líto, že nahrávka má jen necelých čtyřicet minut (Hospodářské Noviny), získala deska na předávacím ceremoniálu Akademie populární hudby dvě sošky - za zpěvačku a obal.

Rok 2007 byl pro Annu K rekapitulující. Výpravné Best of 03-07 (2007, Universal Music), doplnilo i DVD z koncertu v brněnském Semilasse.

V roce 2010 zpěvačka úspěšně podstoupila léčbu rakoviny prsu a poté se zapojila do dvou vlastních kampaní nabádající ženy k včasnému vyšetření a pravidelným kontrolám. Její zkušenosti s bojem proti této nemoci se odrazily i na zatím poslední studiové nahrávce Relativní čas (2011, Universal Music). Výtečné recenze opět doplnily nominace na Anděla.

Loni Anna K vyrazila poprvé na akustické turné, kterým oslavila dvacet let na hudební scéně. Devět zcela vyprodaných koncertů a velký ohlas u posluchačů i kritiky způsobily, že se nejenže rozhodla turné protáhnout i do jara 2014, ale v březnu navíc vydává svůj akustický koncert na CD a DVD. Objeví se na něm i záběry z jejího společného vystoupení s anglickou kapelou StringerBessant, která je akustickým projektem populární kapely Reef. Její členové se stali exkluzivními hosty zpěvaččiných pražských koncertů. „Plním si svůj sen. Po dvaceti letech jsem si řekla, že bychom mohli s kapelou udělat nějakou opravdu radikální změnu. Hrajeme už dlouho rockové koncerty po velkých klubech, kulturních domech, náměstích a rockových festivalech. Nikdy, přestože jsem spoustu let účinkovala v divadle Semafor, jsme vlastně nehráli koncerty po divadelních sálech a sálech na sezení,” popisuje Anna K.