zavřít
Upravit životopis

Životopis

Už od dětství, kdy vyrůstala v Bronxu jako dítě italských přistěhovalců, se věnovala divadlu. Po maturitě na Christopher Columbus High School studovala 1948-50 herectví na newyorské American Academy of Dramatic Arts a začala vystupovat v TV programech Studio One; mj. v dramatizaci Turgeněvovy novely The Torrents of Spring (1950, Jarní vody).

Další hereckou průpravu absolvovala 1957 u Herberta Berghofa a 1958 vstoupila do Actors Studia. Třebaže se ve filmu uplatnila už od poč. 50. let, úspěchy nejprve sklízela na divadle; za svůj výkon po boku Henryho Fondy v broadwayské inscenaci hry Williama Gibsona Dva na houpačce byla poctěna cenou Tony 1958. Získala ji znovu 1960 za roli Anny Sullivanové, která se v dramatu Williama Gibsona Divotvůrkyně stará o hluchoněmou a slepou spisovatelku.

Hlavní part mladé pečovatelky ze stejnojmenné film. verze tohoto dramatu (r. A. Penn) jí vynesl Oscara 1962, cenu BAFTA 1962 a cenu na MFF v San Sebastianu 1962. Obdobně náročnou kreaci předvedla v dramatu o rodinné krizi Pojídač tykví (r. J. Clayton), kde si ztvárněním úlohy matky sedmi dětí Jo Armitageové zajistila cenu na MFF v Cannes 1964, cenu BAFTA 1964 a nominaci na Oscara 1964.

Své schopnosti charakterní herečky prokázala zejm. v postavách zralých a zkušených žen, většinou matek (Mladý Winston a Dobrou noc, mami). Stejně tak dobře se prosadila v komediálním žánru, kde svůj šarm skvěle uplatnila mj. v úloze paní Robinsonové, jejíž půvaby dokonce popletou hlavu nesmělému studentovi (Dustin Hoffman), hrdinovi smutné komedie Absolvent (r. M. Nichols).

Mezi kandidáty na Oscara 1985 a oceněné herce na MFF v Karlových Varech 1986 se dostala díky roli matky představené, kterou ztělesnila v psychologickém dramatu Anežka boží (r. N. Jewison). 1970 debutovala jako režisérka svým autorským TV pořadem Annie: The Woman in the Life of a Man (Annie: Žena v životě muže), jehož byla také hereckou protagonistkou a za který obdržela cenu Emmy.

Druhým jejím režijním pokusem bylo 1980 komediální drama Tlouštík. 1953-57 byla provdána za herce Martina A. Maye a od 1957 je jejím manželem komik, film. režisér a herec Mel Brooks, po jehož boku si zahrála v remaku Lubitschova snímku Být, či nebýt (r. A. Johnson) polskou herečku Annu Bronskou, která se spolu s dalšími kolegy z divadla zaplete do protifašistického odboje.

Mohli by vás také zajímat…