zavřít
Upravit životopis

Životopis

Anthony Minghella zrežíroval film Anglický pacient, ke kterému také podle knižní předlohy Michaela Ondaatje napsal scénář. Film v roce 1996 získal 9 Oscarů a celkem posbíral 30 filmových cen včetně dvou Zlatých glóbů, šesti ocenění BAFTA, ceny Writer’s Guild Award za nejlepší scénář a ceny The Scripters Award za nejlepší režii. V roce 1999 Minghella získal ocenění pro nejlepšího režiséra od National Board of Review za film Talentovaný pan Ripley, který natočil podle klasického kriminálního románu Patricie Highsmith.

O rok později byl organizací American Theater owners jmenován režisérem roku. V roce 2003 zrežíroval snímek Návrat do Cold Mountain s Judem Lawem a Nicole Kidman, který adaptoval do podoby scénáře z románu Charlese Fraziera. Film byl nominován na sedm Oscarů, sedm Zlatých glóbů a sedm cen BAFTA. Reneé Zellweger získala za roli Ruby všechny tři ze jmenovaných cen.

Prvním Minghellovým filmem, na kterém se podílel současně jako režisér i scénárista, bylo romantické drama Opravdově, šíleně, hluboce, které si získalo nejen britské a americké publikum, ale také několik cen včetně ocenění BAFTA a Writer’s Guild Award. Po něm zrežíroval film Pan Báječný s Mattem Dillonem, Mary Louise Parker a Williamem Hurtem.

Anthony Minghella se narodil v roce 1954 a do roku 1981 učil na vysoké škole. Kromě filmů má na kontě divadelní hry Child’s Play, Whale Music, A Little Like Drowning, Two Planks and A Passion, Made in Bangkok a Love Bites, rozhlasové hry Hang Up a Cigarettes and Chocolate a televizní seriály What If It’s Raining?, Inspektor Morse a The Storyteller (tento seriál získal ceny Emmy a BAFTA a zlatou medaili na Mezinárodním filmovém a televizním festivalu v New Yorku). Od roku 2000 je spolu se Sydney Pollackem vlastníkem produkční firmy Mirage Enterprises a působil jako vedoucí výroby u filmů Nebe, Iris a Tichý Američan. Anthony Minghella byl nedávno zvolen do čela Britského filmového institutu.

Mohli by vás také zajímat…