zavřít
Upravit životopis

Životopis

Antonín Kachlík je český režisér a filmový pedagog.

Již během svých studií na gymnáziu coby levicový intelektuál vstoupil do KSČ. Během druhé světové války byl po maturitě totálně nasazen v nacistickém Německu odkud se mu podařilo utéct. Až do konce války se skrýval a pracoval pro odboj. Po válce byl zaměstnán na ministerstvu informací a zároveń s tím studoval na Vysoké škole politické, odkud posléze přešel studovat na FAMU, kde vystudoval režii. Na počátku 50. let pracoval jakožto režisér a dramaturg v Divadle ve Zlíně, od roku 1956 přešel k Československému státnímu filmu na Barrandov, kde nejprve pracoval jakožto asistent režie a pomocný režisér, od roku 1960 až do roku 1987 pak jakožto samostatný režisér. V letech 1971 až 1992 vyučoval na pražské FAMU.

Odměny vyznamenání
Byl vždy plně angažovaný a loajální člen KSČ, který byl v letech normalizace společensky protěžován i odměňován různými funkcemi a vyznamenáními:

- vyznamenání Za vynikajicí práci
- Řád práce
- laureát Státní ceny Klementa Gottwalda
- zasloužilý umělec (1976)
- předseda Svazu protifašistických bojovníků
- člen Svazu totálně nasazených

Tvorba
Jeho režijní tvorba byla dost nevyrovnaná, obecně lze říct, že podstatně kvalitnější byla v 60. letech 20. století v době jeho režisérských začátků. Jeho pozdější snímky byly velmi často poznamenané ideologickými a propagandistickými záměry i cenzurními zásahy jakož i pochybným hereckým obsazením, velká většina jeho snímků ze 70. a 80. let dnes je dnes již pozapomenutá

Antonín Kachlík

97 let, režisér, filmový pedagog

Mohli by vás také zajímat…