zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z irsko-italské rodiny. Do svých osmi let žil na Manhattanu, než se celá rodina přestěhovala do venkovského městečka hodinu jízdy severně po řece Hudson v Orange County (na tamní farmě žije dodnes). Po hereckých studiích na newyorské American Academy of Dramatic Arts (AADA) zahájil profesionální kariéru na regionálních divadelních scénách: Arena Stage (Washington D.C.), Long Wharf (New Haven) a Actor's Theatre of Louisville.

Účinkoval na Broadwayi v hrách Kennetha Cavandera Boccaccio, Williama Shakespeara Romeo a Julie, Trevora Griffitse Komedianti aj. Popularitu získal účinkováním v TV, např. v seriálech How to Survive a Marriage (1974-75, Jak přežít manželství) a The Doctors (1975-77, Lékaři), v němž vytvořil postavu dr. Michaela Powerse. Za titulní úlohu londýnského vraha v Jacku Rozparovači byl nominován na Zlatý glóbus a na cenu Emmy.

Titulní roli francouzského císaře sehrál v TV snímku Napoleon a Josefína: Milostný příběh. První větší film. roli zmrzačeného válečného veterána a pracovníka pohřebního ústavu Lennyho Carboniho, nejstaršího a nejrozumnějšího ze tří bratrů, snažících se vymanit z nuzného prostředí newyorského Bronxu, vytvořil v nostalgickém dobrodružném snímku Cesta k ráji (r. S. Stallone).

Z plejády vedlejších rolí, jimiž na sebe upoutal pozornost, vynikají postavy atraktivních svůdníků a hrdinové temných charakterů, v nichž dokázal projevit brutalitu s cynismem, ale také lyrické rysy a smysl pro humor: francouzský gynekolog Henri Tremont v romantické komedii Vojín Benjaminová (r. H. Zieff), drsný soukromý detektiv Mike Hammer v kriminálním snímku Já, porota (r. R. T. Heffron), donjuanský houslista Max Stein v situační komedii Nevěrně tvá (r. H. Zieff) a zejm. démonický obchodník s drogami Bobby Texador v dramatu Otázky a odpovědi (r. S. Lumet); za tuto roli získal Zlatý glóbus 1990.

V sebeparodické poloze se představil jako policista a nepřekonatelný advokát Ned Ravine v parodii na kriminálně-erotické thrillery Fatální instinkt (r. C. Reiner). K jeho nejlepším hlavním rolím patří zejm. postava ctižádostivého kubánského hudebníka Cesara Castilla, který se vydá poč. 50. let s mladším bratrem (Antonio Banderas) dobýt New York, ve film. přepisu románu Oscara Hijuelose Králové mamba (r. A. Glimcher). Jeho manželkou je Karen McArnová, s níž má dcery Anyu a Alexandru.

Mohli by vás také zajímat…