zavřít
Upravit životopis

Životopis

Dcera country-music superstar Naomi Judd. Svobodná matka která se o Ashley starala ji a její setru (Wynonna Judd) podporovala, aby si sehnaly vedlejší práci v Kalifornii a Kentucky. Pendlovala mezi dvěma státy a navštěvovala 12 různých škol, často žila v chudé odlehlé čtvrti v Kentucky. Bez vedlejšího zdroje zábavy Judd četla knihy a rozveselovala se předstíráním různých povah, zatímco její matka a sestra zpívaly. Jejich zpívání se nakonec vyplatilo, Naomi a Wynonna Judd se vrátily zpět do podvědomí country-music. Rodinu konečně opustila špatná finanční situace a začalo se jím vést lépe.

Judd odešla studovat University of Kentucky. Na universitě studovala francouzštinu, zabývala se antropologií, historií umění a samozřejmě herectvím. Roku 1990 absolvovala v oboru francouzština a přestěhovala se do Los Angeles, kde si pronajala domek v Malibu. Zde žila sama jen se dvěmi kočkami, obklopená množstvím knih a chodila na lekce herectví do Playhouse West.

V roce 1991 se poprvé objevila v televizním seriálu “Star Trek: The Next Generation“. Začala se objevovat ve více televizních rolích jako dcera Swoosie Kurtz's v televizním seriálu "Sisters", kde působila do roku 1994. V roce 1992 měla svůj první filmový debut malou rolí v akční komedii “Kuffs“. Nejprve měla mít větší roli, ale odmítla ji když se dozvěděla o scéně, kde by byla obnažená.

Její první hlavní role byla v hitovém nezávislém filmu “Ruby in Paradise“ (1993). Přijímala značné uznání za její rafinovanou a realisticky vylíčenou roli. Další chválu získala za drama “Smoke“ (1995), ve kterém hrála těhotnou drogově závislou dívku.

Ten stejný rok se také objevila v často úspěšném filmu Nelítostný souboj “Heat“. Potom si zahrála s Mirou Sorvino v televizním filmu Norma, Jean a Marilyn “Norma Jean & Marilyn“. Následující velká role jako žena v adaptaci Johna Grishamse Čas zabíjet “A Time to Kill“ se Sandrou Bullock a propadákovém kriminálním filmu Propast “Normal Life“. Judd si také zahrála hlavní roli ve filmu Sběratel polibků “Kiss the Girls“. O filmu se psali smíšené recenze, ale nakonec měl slušný ohlas. Judd obsadila další hlavní roli po následující rok v dobře přijatém dramatu “Simon Birch“ (1998).

Judd si v roce 2000 zahrála kamarádku Natalie Portman v komedii Jdi za svým srdcem “Where the Heart Is“. Následující rok si zahrála v romantické komedii Animální přitažlivost “Someone Like You“, za kterou údajně obdržela honorář 4 milióny dolarů.

Judd žije na 100 let staré farmě v Tennessee, blízko matky Naomi a sestry Wynonny. V dubnu 2000 Judd oznámila zasnoubení s Dariem Franchittim, skotským závodníkem. Svatba proběhla ve skotsku v prosinci 2001. Neměli spolu žádné děti. 29. ledna 2013 se rozvedli.

V roce 2011 vydala Ashley memoáry All That Is Bitter and Sweet, ve kterých popisuje své zážitky v dospívání a dospělosti.

Autor: Kamil Koupý

Mohli by vás také zajímat…