zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází ze středostavovské rodiny. Nejprve studovala tři roky práva, než se začala věnovat herectví. Po absolvování barcelonské školy dramatického umění (1976) působila v katalánských nezávislých divadelních souborech.

Pozornost vzbudila ve hře Antaviana, inscenované souborem Dagoll-Dagom. Koncem 70. let se usadila v Madridu, kde navázala kontakty s mladými filmaři, kteří se snažili po pádu Francovy diktatury povznést uměleckými podněty španělskou kinematografii na výšší úroveň.

Do mezinárodního povědomí se poprvé zapsala díky hlavní dvojroli atraktivní autoritativní matky Teresy a herečky Berty ve snímku Sladké chvíle (r. C. Saura), uvedeném v soutěži MFF v Západním Berlíně 1982.

Vybranou krásou, aurou tajemství a rafinovanou smyslností obdařila postavu advokátky Marie Cardenalové, do jejichž sexuálně motivovaných vražd je zapleten její zakomplexovaný milenec (Nacho Martinez) a jeho žák-mladý toreador (Antonio Banderas), v kriminální tragikomedii Matador (r. P. Almodóvar).

Díky svým hereckým kvalitám, přitažlivému vzhledu a v neposlední řadě jazykovému vybavení se prosadila také za hranicemi své vlasti, dokonce i v Hollywoodu, kde však její role měly většinou dekorativní charakter: krásná, ale sexuálně deprivovaná manželka Hanna Munchová v erotickém snímku Smyslná orchidej (r. Z. King); majitelka módní restaurace Marta, kamarádka hledané teroristky (Maruschka Detmersová), v akčním thrilleru Střelec (r. T. Kotcheff); paní Lirio, majitelka obchodu s čarodějnickými pomůckami, v hororu Čarodějky (r. A. Fleming).

Jako host se objevila v TV seriálu o problémech rozvětvené vinařské rodiny Falcon Crest (1988, Síla rodu - ČTV) a Crime Story (1988, Kriminální příběh).

Stále spolupracuje se španělskými režiséry a příležitostně se vrací také k práci na divadle; úspěch slavila mj. na jevišti pařížského divadla Comédie Française v dramatizaci literární předlohy Alberta Moravii Posel zpráv.

Byla členkou poroty na MFF v Karlových Varech 2002

Mohli by vás také zajímat…