zavřít
Upravit životopis

Životopis

Ayrton Senna da Silva byl brazilským automobilovým závodníkem a pilotem Formule 1.

Kariéra
Od malička ho zajímal motorsport a v roce 1964, když byky Ayrtonovi čtyři roky, mu otec Milton postavil první motokáru. Ve dvanácti letech se rozhodl, že v jeho životě bude na prvním místě motosport a škola Colegio Rio Branco bude druhořadá. První závod absolvoval ve 13 letech. 1. června 1973 vyhrál první závod. V roce 1977 se stal jihoamerickým mistrem světa v motokárach. V roce 1981 se přestěhoval do Anglie, kde získal titul v britské formuli Ford 1600.

Koncem roku 1982 mu nabídnul šéf stáje McLaren Ron Dennis šanci debutovat ve F1. Senna tehdy nabídku odmítnul. O šest roků později získal s tímto týmem první ze svých tří mistrovských titulů. V roce 1984 startoval poprvé ve F1 za stáj Toleman. Na závodech v Monaku získal druhé místo a celkově skončil devátý.

Přestup do Lotusu v roce 1985 pro něho znamenal zisk prvních dvou vítězství (Portugalsko a Belgie). V celkovém pořadí obsadil čtvrté místo. První mistrovský titul získal v roce 1988, druhý v roce 1990 a třetí následoval v roce 1991. V roce 1994 přestoupil do stáje Williams.

Byl považován za velmi talentovaného a charismatického závodníka. Závodil za stáje Toleman Hart, Lotus, McLaren a Williams.

Tragická nehoda
V průběhu sedmého kola Velké ceny San Marina nezvládl vinou defektu na pravé přední pneumatice řízení v zatáčce Tamburello a v rychlosti 300 km/h narazil se svým vozem do zdi. 1. května 1994 na následky utržených zranění zemřel.

Mohli by vás také zajímat…