zavřít
Upravit životopis

Životopis

Aziz Sergejevič Šaveršijan (rusky Азиз Серге́евич Шавершян; narozen 24. března 1989 a zemřel 5. srpna 2011), je také znám pod označením/přezdívkou ZYZZ, byl v Moskvě narozený australský bodybuilder, internetová celebrita, osobní trenér a model.

Život
Narozen v Moskvě, v Rusku, jako nejmladší syn kardioložky Maiane Iboianové a Sergeie Šaveršiana. Měl staršího bratra Saida Šaveršiana, který je znám pod přezdívkou "Chestbrah".

Na začátku 90. let se celá jeho rodina přestěhovala do Austrálie. Vyrostl v Eastwoodu, který leží v Novém Jižním Walesu. Navštěvoval křesťanskou střední školu s názvem Marist College Eastwood. Před smrtí v srpnu 2011 měl promovat na Univerzitě Western Sydney (titul v obchodu a marketingu).

Bodybuilding
Předtím, než se stal bodybuilderem, byl popisován jako kostnaté dítě avšak během ukončování střední školy se Šaveršian inspiroval jeho bratrem, který již posiloval a tak začal chodit do FIT centra. S jeho narůstajícím zájmem o posilování začal Aziz zjišťovat a učit se o potřebné výživě a tréninku. Každý den pak trávil tři až čtyři hodiny v posilovacím centru. Mezi jeho oblíbené profesionální kulturisty patřil Arnold Schwarzenegger a Frank Zane.

Předtím než zemřel se objevil na plakátech subkultury amatérských kulturistů v Austrálii zvaných "The Aesthetics Crew", které tímto udělal velmi populární. Poté založil v červnu 2011 vlastní proteinovou značku zvanou "Protein of the Gods"a také vlastní oděvní značku. 17. května 2011 vydal knihu zvanou "Bodybuilding Bible" ve které shrnul veškeré vědomosti, které kdy o kulturistice získal. Šaveršian vděčil hlavně sociálním sítím za částečné proslavení těchto značek.

Zyzz a doping
Před tím, než se Zyzz stal slavným, se veřejně přiznal k užívání anabolik, což začal později popírat. Jeho bratr Chestbrah byl dokonce zatknut právě kvůli přechovávání AAS. Hodně lidí dnes zajímá, jaké steroidové kůry Zyzz užíval.

Látky s tuk spalujícím účinkem
- T3 - 100 mcg denně
- Clenbuterol - 120 mcg denně

Látky s anabolickým působením
- Testosteron Propionate - 140 mg týdně - což není nijak velká dávka, rovná se to zhruba dvojnásobné přírodní produkci testosteronu u zdravého člověka
- Trenbolone Acetat - 300 mg denně, tzn. 2,1 g týdně - tohle je naopak neuvěřitelně vysoká dávka, která musela Zyzzovi způsobit velké zdravotní problémy
- Tuk spalující látky jel v cyklech. Naopak TST a Tren Zyzz vůbec necykloval, ale užíval je non-stop. Každý, kdo se v problematice vyzná, tak je mu jasné, že takový nápor nemůže lidské tělo dlouhodobě vydržet, Clenbuterol, T3, Trenbolone a i dokonce TST jsou všechno látky s negativním působením na kardiovaskulární systém. Další faktor byl, že Zyzz byl známý užíváním kokainu a jiných drog, dále hodně, ale opravdu hodně "pařil" a celkově jeho životní styl nebyl ani zdaleka tak zdravý, jak sám o sobě tvrdil.

Smrt
5. srpna 2011 utrpěl v sauně srdeční záchvat během své dovolené v Bangkoku v Thajsku. Byl odvezen do nemocnice, ve které jej doktoři již nebyli schopni oživit. Jeho rodina a přátelé poté tuto skutečnost oznámili na sociální síti Facebook. Jeho smrt byla potvrzena australským Ministerstvem zahraničních věcí a obchodu v úterý 9. srpna 2011.

Pitva odhalila, že trpěl nediagnostikovanou srdeční vadou. Jeho rodina poté oznámila, že zaznamenali symptomy měsíce předtím, jako vysoký krevní tlak a zkrácený dech.

Od doby své smrti motivoval Šaveršian milióny lidí na internetu ke změně v životním stylu.

Aziz Šaveršijan

22 let, model, bodybuilder