zavřít
Upravit životopis

Životopis

Bafétimbi Fredius Gomis je francouzský fotbalový útočník a reprezentant, který hraje ve francouzském klubu Olympique Lyon.

Klubová kariéra
S fotbalem začal v klubu AS Saint-Étienne. Od ledna do června 2005 byl na hostování v Troyes AC. 29. července 2009 podepsal pětiletou smlouvu s Olympique Lyon. Lyon vyplatil AS Saint-Étienne 13 milionů eur. V sezóně 2011/12 vyhrál s Lyonem Coupe de France (francouzský fotbalový pohár). Na začátku sezóny 2012/13 se klub utkal v Trophée des champions (francouzský Superpohár, hrálo se v USA) s vítězem Ligue 1 - týmem Montpellier HSC, kterého zdolal až v penaltovém rozstřelu poměrem 4:2, po řádné hrací době byl stav 2:2. Gomis hrál v základní sestavě do 65. minuty a vstřelil první branku Lyonu.

Reprezentační kariéra
Bafétimbi Gomis měl díky svému původu možnost výběru mezi reprezentacemi Senegalu a Francie. Nebránil se vstupu do týmu Les Bleus (Francie).

V A-mužstvu Francie debutoval 27. května 2008 v přátelském utkání proti hostujícímu Ekvádoru a byla to fantastická premiéra! Nastoupil do druhého poločasu a dvěma vstřelenými brankami rozhodl o vítězství domácího týmu 2:0. Stal se prvním nováčkem v dresu Francie od roku 1994, kterému se podařilo při svém debutu vstřelit dva góly. Tehdy se totéž podařilo legendárnímu francouzskému záložníkovi s alžírskými kořeny Zinedinu Zidanemu, který při své premiéře 17. srpna 1994 zachraňoval svými dvěma góly remízu 2:2 s hostujícím českým týmem.

7. října 2009 Gomis zkolaboval při tréninku před kvalifikačním zápasem s Faerskými ostrovy. Po chvíli se dal do pořádku a dokončil trénink, ale nestalo se mu to poprvé.

Mistrovství Evropy 2008
Zúčastnil se Mistrovství Evropy 2008 konaného ve Švýcarsku a Rakousku. Francie na turnaji nebyla úspěšná, vypadla již v základní skupině C („skupina smrti“ - nejtěžší základní skupina na turnaji) po remíze 0:0 s Rumunskem a porážkách 1:4 s Nizozemskem a 0:2 s Itálií. Gomis zasáhl jako střídající hráč do utkání s Rumunskem a Nizozemskem, gólově se neprosadil.

Bafetimbi Gomis

32 let, fotbalista