zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je dcerou učitele a administrativní pracovnice. Po maturitě studovala od roku 1978 do roku 1981 herectví na Hochschule für Darstellende Kunst v Hamburku.

V následujících několika letech vystřídala angažmá v městských divadlech v Mohuči (1981-83), Osnabrücku (1983-86) a ve Wuppertalu (1986-88), kde hrála nejen v klasickém repertoáru (mj. Markétka v Goethově Faustovi, Ofélie v Shakespearově Hamletovi), ale také hlavní role v dílech současných autorů (např. Botho Strauss, Peter Weiss) a v muzikálech (Polly v Brechtově a Weillově Žebrácké opeře, Sally Bowlesová v Ebbově a Kanderově Kabaretu).

Ve filmu se prosadila úlohou vychovatelky z domova mládeže Elke Kramerové v adaptaci románu Waltera Kempowského Srdečně vás vítáme (r. H. Bohm). Často spolupracuje s režisérkami a debutujícími režiséry: těžce pracující služka Marie v poválečném Německu v autorském snímku Vytýčené cesty (r. U. Janson), sňatková podvodnice Maria Grundová v autorské černé komedii Strašlivá trojice (r. H. Huntgeburthová).

Za titulní roli maďarské Cikánky v TV snímku Úsměv Macy Daracsové získala Televizní cenu Německé herecké akademie 1991. Působivý výkon, jež jí vynesl Německou film. cenu 1993, podala v úloze Ruth, matky bojující o svou šestiletou dcerku se svým bývalým řeckým manželem (Georges Corraface), v dramatu Moje dcera patří mně (r. V. Naefeová).

K jejím nejúspěšnějším film. postavám patří exaltovaná učitelka Kim, u níž vyvolají citový zmatek misogynní svobodný otec-univerzitní pedagog (Kai Wiesinger) a atraktivní sukničkářský TV autor (Thomas Heinze), v milostné komedii Ženy jsou prostě báječné (r. Sh. Hormannová).

Mohli by vás také zajímat…