zavřít
Upravit životopis

Životopis

Belinda Bencicová, slovensky: Belinda Benčičová, nepřechýleně Belinda Bencic je švýcarská tenistka, bývalá juniorská světová jednička a juniorská mistryně světa pro rok 2013. Ve své dosavadní kariéře vyhrála na okruhu WTA Tour dva singlové turnaje, první na travnatém AEGON International 2015 a druhý na Canada Masters 2015. Vybojovala také dvě deblové trofeje, když první z nich vybojovala s Kateřinou Siniakovou na J&T Banka Prague Open 2015. V rámci okruhu ITF získala dva tituly ve dvouhře a dva ve čtyřhře.

Na žebříčku WTA byla ve dvouhře nejvýše klasifikována v srpnu 2015 na 12. místě a ve čtyřhře pak v témže datu na 70. místě. Na juniorském kombinovaném žebříčku ITF byla nejvýše hodnocena v červnu 2013 na 1. místě a v závěru sezóny 2013 ji Mezinárodní tenisová federace vyhlásila juniorskou mistryní světa.

Na nejvyšší grandslamové úrovni se probojovala do čtvrtfinále dvouhry na newyorském US Open 2014, kde nestačila na nenasazenou Číňanku Pcheng Šuaj, které podlehla ve dvou setech. V ženském deblu se nejdále dostala společně s Češkou Kateřinou Siniakovou do 3. kola na French Open 2015, kde podlehly pozdějším vítězkám Bethanie Mattekové-Sandsové a Lucii Šafářové. Po boku slovenského hráče Martina Kližana si zahrála také třetí kolo smíšené čtyřhry na travnatém Wimbledonu 2014.

Ve švýcarském fedcupovém týmu debutovala v roce 2012 utkáním 2. světové skupiny proti Austrálii, v němž po boku Amry Sadikovićové prohrály čtyřhru s párem Casey Dellacquová a Jelena Dokićová. Do roku 2015 v soutěži nastoupila ke čtyřem mezistátním utkáním s bilancí 4–0 ve dvouhře a 1–3 ve čtyřhře.

Bencicová má slovenské kořeny po otci Ivanovi Bencicovi, který ji trénuje. Jeho rodiče s ním v roce 1968, když mu bylo pět let, emigrovali z Československa do Švýcarska. Děd z otcovy strany hrál lední hokej za HC Slovan Bratislava. Otec pochází z Bratislavy a matka Daniela Bencicová z Močenku u Nitry. Doma hovoří slovensky. Britský deník The Telegraph v lednu 2014 uvedl, že má její otec také české kořeny. Tenistka vlastní švýcarské a slovenské občanství.

Na její přípravě se také příležitostně podílí Melanie Molitorová, rovněž československá emigrantka do země helvetského kříže a matka bývalé světové jedničky Martiny Hingisové. S tenisem začala ve čtyřech letech, kdy nastoupila do tenisové školy Molitorové. Každodenní tréninky zahájila ve věku sedmi let. Půl roku strávila také ve floridské Tenisové akademii Nicka Bollettieriho.