Benedict Cumberbatch je herec a producent, který se narodil 19. července 1976 v anglickém Londýně. Jeho otec je herec Timothy Carlton a matka herečka Wanda Ventham. Oba rodiče za sebou mají stovky hereckých výkonů. Z matčina prvního manželství má...

Životopis

Benedict Cumberbatch je herec a producent, který se narodil 19. července 1976 v anglickém Londýně. Jeho otec je herec Timothy Carlton a matka herečka Wanda Ventham. Oba rodiče za sebou mají stovky hereckých výkonů. Z matčina prvního manželství má starší sestru Tracy Peacock. Děda Henry Carlton Cumberbatch byl během obou světových válek důstojník ponorky. Druhým dědou byl Henry Arnold Cumberbach, který byl diplomat.

Svá školní léta zahájil na soukromé škole Brambletye, ze které přešel na prestižní londýnskou školu Harrow School. Zde byl členem hereckého klubu The Rattigan Society, který byl pojmenován po britském dramatikovi Terenci Rattiganovi. Aktivně se zapojil do mnoha her na motivy Williama Shakespeara. Tou první byla hra Sen noci svatojánské, kde exceloval již ve svých 12 letech. Jeho učitel Martin Tyrell tehdy prohlásil, že Benedict je nejlepším a nejnadanějším školním hercem, se kterým kdy pracoval. Během studia na této škole hrál také rugby a maloval. Po ukončení Harrow School se na jeden rok od studia odpoutal a odjel, jako dobrovolný učitel angličtiny do tibetského kláštera v Darjeelingu v Indii. Po návratu studoval herectví na Victoria University v Manchesteru a následně pokračoval ve studiu na Londýnské akademii hudby a dramatických umění.

Vztahy
Benedict začal v roce 1999 chodit s herečkou Olivii Poulet. Jejich vztah vydržel do ledna roku 2011, kdy se pár po dvanácti letech rozešel. Ve stejném roce začal Cumberbatch chodit s londýnskou umělkyní Annou Jamesovou. Vztah ale vydržel pouhý jeden rok. Následovalo několik krátkých vztahů s různými ženami. Od roku 2013 začal chodit s operní režisérkou Sophii Hunter, se kterou se v roce 2014 zasnoubil. Své “Ano” si pak dvojice řekla v Den svatého Valentýna roku 2015, tedy 14. února. V červnu 2015 se jim narodil syn Christopher Carlton a v březnu roku 2017 syn Hal Auden.

Zajímavosti
Opravdového mezinárodního uznání dosáhl až v roce 2010 po první sérii Sherlocka Holmese.
Cumberbatch namluvil mnoho dokumentárních filmů pro National Geographic a Discovery.
Pravidelně spolupracuje se stanicí BBC, jak v rozhlase tak v televizi.
28. září 2016 si zazpíval na jednom pódiu s členem Pink Floyd, Davidem Gilmourem, během hudební show v Royal Albert Hall.
Roku 2013 jej Empire magazine's uvedl na prvním místě v žebříčku 100 nejvíce sexy filmových hvězd. Ve stejném roce byl na pátém místě žebříčku “nejvíce fascinující lidé v Británii” magazínu Tatler a patřila mu titulní stránka v magazínu Time.
Rád kreslí, své kresby a náčrtky věnuje charitativním organizacím.

Aktivity v politice
V roce 2003 se připojil k protestu proti válce v Iráku. Roku 2010 protestoval proti navrhovanému snížení rozpočtu na umění. Roku 2016 sehnal, společně s hercem Patrickem Stewartem, více jak 280 známých umělců, kteří podpořili aby Velká Británie zůstala v Evropské Unii. Během divadelních vystoupení opakovaně kritizuje jednání vlády v otázkách uprchlické krize. V červnu roku 2019 se účastnil demonstrací proti návštěvě prezidenta Donalda Trumpa v Londýně.

Charitativní činnost
Benedict je velvyslancem charitativní organizace The Prince's Trust, která pomáhá mladým znevýhodněným lidem prosadit se v umění. V roce 2004, kdy ztvárnil postavu geniálního vědce Stephena Hawkinga, se stal velvyslancem Asociace motoneuronových onemocnění a od roku 2015 se pak stal jejím patronem. Ve prospěch zmíněné společnosti založil také fond na podporu Amyotrofické laterální sklerózy. Věnuje také svá umělecká díla (obrazy, náčrtky) charitám, které se zaměřují na boj proti rakovině a na pomoc postiženým dětem. Roku 2014 podpořil kampaň “Hacked Off”, která se zaměřuje na věrohodnost tisku a ochraňuje jej před politickým zásahem. Veřejně podporuje homosexuály. Na poli charitativních akcí a společností je Benedict Cumberbatch velmi aktivní.

Kariéra na divadelních prknech
Skutečná divadelní kariéra Benedictovi začala v roce 2001, kdy začal získávat hlavní role ve významných divadelních hrách. Za svůj výkon v dramatu Heda Gablerová byl nominován na Cenu Lawrence Oliviera v kategorii Nejlepší výkon ve vedlejší roli.

V roce 2011 začal vystupovat v alternativních nocích v The Children's Monoluges jako Dr. Frankenstein. Stejnou roli hrál také v londýnském národním divadle.

Za své výkony na divadelních prknech získal mnoho nominací na významné ceny a velké množství z nich také proměnil.

Filmové začátky Benedicta Cumberbatcha
Ve filmu se Benedict objevil poprvé roku 2002 a to v dramatu Na špičce jazyka (rež. Geoffrey Sax). O rok později získal malou roli ve filmu Zabijte krále (rež. Mike Barker). Velkého úspěchu dosáhl již v roce 2004, kdy dostal příležitost zahrát si geniálního vědce Stephena Hawkinga v životopisném dramatu Hawking (rež. Philip Martin). Vysloužil si nominaci na cenu BAFTA a získal televizní cenu Zlatá nymfa. Před samotným natáčením se dokonce se Stephenem Hawkingem 2x osobně potkal. Následovalo válečné drama Dunkerque: záchrana expedičního sboru (rež. Alex Holmes).

Dva filmy si do své filmografie připsal také v roce 2006. Nejdříve to byla romantická komedie Zahřívací kolo (rež. Tom Vaughan), následovaná historickým dramatem Nezlomná vůle (rež. Michael Apted), ve kterém ztvárnil postavu britského premiéra Williama Pitta jr. Rok 2007 pak zahájil v dramatické komedii Stuart: Život pozpátku (rež. David Attwood). Zde si zahrál spisovatele Alexandera Masterse, který se ohlíží zpět na život svého kamaráda Stuarta (Tom Hardy), bezdomovce a alkoholika, který v dětství zažil traumatickou událost. Společně s Jamesem McAvoyem a Keirou Knightley se objevil v úspěšném mysteriózním dramatu Pokání (rež. Joe Wright). Rok pak završil v krátkometrážním kousku Inseparable (rež. Nick White).

Roku 2008 hrál ve filmu Slečna Marplová: Vraždit je snadné (rež. Hettie MacDonald) policistu Luke Fitzwilliama, který naslouchá slečně Marplové vyprávějící ve vlaku zdánlivě neuvěřitelnou historku o vraždách na svém sídlišti. Ve výpravném velkofilmu Králova přízeň (rež. Justin Chadwick), se na filmovém plátně objevil vedle herce Erica Bana a hereček Natalie Portman a Scarlett Johansson. Následujícího roku byl obsazen do filmových dramat Síla lásky (rež. Jon Amiel) a Small Island (rež. John Alexander).

V roce 2010 se objevil v dramatických komediích Čtyři lvi (rež. Christopher Morris) a Třetí hvězda (rež. Hattie Dalton). Nechyběla ani v prvotina kanadské režisérky ukrajinského původu Larysy Kondracké, nazvaná Informátorka. Toho roku si také poprvé zahrál geniálního detektiva, který vzešel z pera Sira Arthura Conana Doyla, Sherlocka Holmese. Film Sherlock byl úvodním filmem ke stejnojmennému seriálu, který slavil úspěchy mnoho let. V roce 2011 měl tu čest spolupracovat s režisérem Stevenem Spielbergem na velkofilmu Válečný kůň. Ve filmu Příliš mnoho tajemství (rež. Dictynna Hood) hraje Davida, který před svou ženou Dawn skrývá velká tajemství. V thrilleru Jeden musí z kola ven (rež. Tomas Alfredson) si zahrál s Gary Oldmanem, Colinem Firthem a Tomem Hardym. Zazářil také v divadelním záznamu Frankenstein (rež. Danny Boyle). O rok později si za roli ve zmíněném divadelním představení Frankenstein odnesl divadelní cenu Laurence Olivier Award.

2012 - 2015: Benedict se již zařadil mezi přední světové herce a je obsazován do filmů těch nejzvučnějších názvů
Roku 2012 excelentně ztvárnil postavu draka Šmaka ve filmovém megahitu Hobit: neočekávaná cesta (rež. Peter Jackson). Ve stejné roli se objevil také v dalších dvou filmech této úspěšné trilogie. Roku 2013 to byl Hobit: Šmakova dračí poušť a o rok později Hobit: Bitva pěti armád. Roku 2013 si zahrál v mnoha dalších významných filmech. Nejdříve to bylo životopisné drama WikiLeaks (rež. Bill Condon) vyprávějící příběh o zrodu webové stránky WikiLeaks a jejím negativním dopadu na přátelství hlavních protagonistů. Vesmírného padoucha Khana si zahrál v sci-fi Star Trek: Do temnoty (rež. J.J. Abrams). V krátkometrážním snímku Little Favour (rež. Patrick Viktor Monroe) se snaží Benedict zbavit psychických jizev z války a začít normální život. Následovalo drama o rodinné sešlosti u příležitosti úmrti otce nazvané Blízko od sebe (rež. John Wells). Velice významnou rolí se stala také postava umírněného otrokáře v Oscary ověnčeném snímku podle skutečné události, 12 let v řetězech (rež. Steve McQueen).

V roce 2014, kromě již zmíněného posledního dílu Hobita také namluvil jednu z hlavních postav v animovaném dobrodružství Tučňáci z Madagaskaru (rež. Eric Darnell, Simon J. Smith). Do filmografie mu přibyl také další film o detektivu Sherlocku Holmesovi, Sherlock: Many Happy Return (rež. Mark Gatiss, Steven Moffat). Za ztvárnění profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga v thrilleru Kód Enigmy (rež. Morten Tyldum) si vysloužil nominace na řadu prestižních ocenění, mezi kterými nechyběl Oscar, Zlatý Glóbus ani cena BAFTA. Všude byl nominován v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli. Rok ukončil po boku Patricie Arquette a Chadwicka Bosemana v krátkometrážním snímku 9 Kisses (rež. Elaine Constantine).

Další speciální film z kultovní série o Sherlocku Holmesovi jej čekal hned v roce 2015. Tentokráte nesl podtitul Přízračná nevěsta (rež. Douglas Mackinnon). Zazářil také v divadelním záznamu divadelní hry na motivy Williama Shakespeara, Hamlet (rež. Robin Lough). V životopisném krimi Black Mass: Špinavá hra (rež. Scott Cooper) si zahrál postavu Billa Bulgera. Tuto roli měl původně hrát Guy Pearce, bez udání důvodu se role vzdal.

2016 - současnost: Benedict Cumberbatch se stává součástí filmového světa Marvel
Rok 2016 odstartoval roli transexuála v komedii s Benem Stillerem a Owenem Wilsonem nazvané Zoolander No. 2 (rež. Ben Stiller). Brilantní až dechberoucí bylo ztvárnění postavy Richarda III v historickém dramatu V kruhu koruny II: Richard III. (rež. Dominic Cooke). Benedict tady ukázal, že jeho herecký výkon a talent nemá mezí a absolutně “přehrál” všechny další herce. Vyjímkou nebyla ani další adaptace historické hry od Williama Shakespeara, V kruhu koruny II: Jindřich VI. (2. díl) (rež. Dominic Cooke), kde Benedict opět předvedl neskutečný herecký výkon. Dalším divadelním záznamem toho roku bylo unikátní představení ze Statfordu nad Avonou, Pocta Shakespearovi (rež. Bridget Caldwell), ve kterém vzdávají hold světoznámému dramatikovi nejrůznější celebrity, včetně např. Prince Charlese.

Téhož roku uvedlo studio Marvel nový film o světoznámém neurochirurgovi Dr. Stephenu Strangovi jehož život se změní po strašlivé dopravní nehodě, která mu znemožnila používat ruce. V marvelovce Doctor Strange (rež. Scott Derrickson) právě Benedict získal hlavní roli, která patří k těm nejvýznamnějším v celé dosavadní kariéře. Roli Doctora Strange si zopakoval také o rok později ve filmu Thor: Ragnarok (rež. Taika Waititi). Ve filmovém dramatu Dítě v pravý čas (rež. Julian Farino) si pak zahrál úspěšného spisovatele Stephena Lewise, kterému se změní život během placení v supermarketu, když beze stopy zmizí jeho malá dcerka. Roku 2018 namluvil postavu tigra Khana v dobrodružství nazvaném Mowgli: Legend of the Jungle (rež. Andy Serkis). Namluvil také hlavní roli Grinche v animovaném rodinném dobrodružství Grinch (rež. Yarrow Cheney, Scott Mosier). Ve své poslední roli roku 2018 se jako Doctor Strange zapojil do nejsmrtonosnější marvelovské války, která byla do té doby k vidění v úspěšném sci-fi snímku Avengers: Infinity War (rež. Anthony Russo, Joe Russo). Nechyběl ani o rok později ve velkém finále nazvaném Avengers: Endgame (rež. Anthony Russo, Joe Russo). V roce 2019 navíc ztvárnil hlavní roli v dramatu ze zákulisí kampaně referenda o brexitu, Brexit (rež. Toby Haynes).

2020 - buducnost: na jaké filmy s Benedictem Cumberbatchem se můžeme těšit v blízké budoucnosti?
Roku 2020 bude hrát jednu z rolí ve válečném dramatu 1917 (rež. Sam Mendes) následovanou westernem The Power of the Dog (rež. Jane Campion). Zatím posledním ohlášeným filmem, na kterém se bude podílet je animované fantasy Magik (rež. Stephen Wallis).