zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je třetí ze čtyř dětí natěračského mistra, jehož rodina žila na Havaji. Matka, která milovala film, jí dala jméno po slavné herečce Bette Davisové. Už jako studentka byla protagonistkou školních akademií. Po odchodu z Tichomoří se usadila v New Yorku, kde nejprve vystupovala v sexy klubech, aby si mohla platit soukromou výuku zpěvu, tance a herectví u Herberta Berghofa.

V letech 1966-69 se představila na Broadwayi jako nejstarší židovská dcera Tzeitel v muzikálu Josepha Steina, Sheldona Harnicka a Jerryho Bocka Šumař na střeše a 1971 hrála se souborem Seattle Opera Company v rockovém muzikálu skupiny The Who Tommy. Do širšího povědomí se dostala 1972 díky účinkování v Carsonově TV show a téhož roku vydala své první gramofonové album The Divine Miss M. (Božská slečna M.), za které obdržela cenu Grammy.

Jako všestranná zpěvačka, tanečnice a bavička se uplatnila v širokém repertoáru na koncertních pódiích, ale také v TV a před film. kamerou. Svým výkonem v broadwayské show Clams on the Half-Shell si zajistila cenu Tony 1975 a za TV pořad Ol' Red Hair Is Back (Móda rezavých vlasů se vrací) jí byla udělena cena Emmy 1978. Třebaže se už ve filmech objevovala jako statistka koncem 60. let, mezinárodní úspěch a nominaci na Oscara 1979 jí přinesla až titulní role rockové zpěvačky Rose, o jejíž rozporuplné životní i umělecké dráze vypráví hudební drama Růže (r. M. Rydell).

Obdobné problémy, jaké měla její film. hrdinka s drogami, zasáhly samotnou B. M., která se na poč. 80. let podrobila protialkoholní léčbě. I nadále se věnuje pěvecké kariéře, ale během 80. let se prosadila jako herečka, zejména ve filmech společnosti Touchstone/Disney (mj. Hromské štěstí a Kšeft za všechny prachy). Její zkušenosti s Hollywoodem vedly k tomu, že spolu s Bonnie Bruckheimerovou a Margaret Southovou založila produkční film. společnost All Girl Productions.

V jejím rámci vzniklo mj. komediální drama podle románu Iris R. Dartové Osudové pláže (r. G. Marshall), v němž B. M. ztělesnila chudou Židovku CC Bloomovou, zpěvačku z podřadného nočního klubu, se kterou navzdory rozdílnému sociálnímu původu a všem životním peripetiím udržuje po třicet let přátelský vztah bohatá právnička (Barbara Hersheyová). Vedle Barbry Streisandové a Lizy Minnelliové se B. M. stala jednou z nejpopulárnějších a nejuznávanějších zpívajících hereček současnosti, jejichž naturelu jsou nejbližší komediální party.

Za svou kreaci, jakou předvedla v postavě legendární estrádní umělkyně Dixie Leonardové v komedii For the Boys (r. M. Rydell), byla nominována na Oscara 1991 a získala Zlatý glóbus 1991. O jednom svém evropském turné napsala knihu A View from a Broad (Nevázaný pohled) a je autorkou knihy pro děti The Saga of Baby Divine (Pověst o božském dítěti). Je provdána za německého burzovního makléře Martina Rochuse Sebastiana von Haselberga, s nímž má dceru Sophii (nar. 1987).

Mohli by vás také zajímat…