zavřít
Upravit životopis

Životopis

Betty White začala svou kariéru v rozhlase, aby se posléze na samém počátku televizního vysílání v Los Angeles v roce 1950 přesunula do televize. Poté, co uváděla místní televizní pořad, založila ve spolupráci s producentem Donem Feddersonem a scenáristou Georgem Tibblesem produkční společnost a produkovala své první komediální seriály: Life with Elizabeth, za který získala v roce 1952 cenu Emmy, The Betty White Show, každodenní talkshow na stanici NBC, a situační komedii A Date with the Angels. Pravidelně se objevovala v celé řadě zábavných a soutěžních pořadů a byla častým hostem Jacka Paara, Merva Griffina a Johnyho Carsona. Kromě toho v pořadech všech tří zmíněných bavičů také příležitostně moderovala. Pravidelně se objevovala v seriálu Mama's Family jakožto sestra Ellen.

Poté, co se White poprvé objevila ve čtvrté sezóně The Mary Tyler Moore Show, se velice záhy v seriálu začala objevovat pravidelně. Její ztvárnění Sue Ann Nivens jí v letech 1974-75 a 1975-76 vysloužilo dvě ceny Emmy za výkon ve vedlejší roli.

V letech 1970-71 vymyslela a uváděla televizní seriál o zvířatech The Pet Set. V roce 1976 obdržela cenu „Golden Ike“ od Pacific Pioneers of Broadcasting a Genii Award od American Women in Radio and TV. Svou čtvrtou cenu Emmy získala za působení v pořadu Just Men. Sedmkrát byla v kategorii Nejlepší herečka nominována na Emmy za seriál The Golden Girls, cenu samotnou pak obdržela v průběhu první sezóny v roce 1985. Poté byla jednu sezónu k vidění ve spin-off seriálu The Golden Palace. Emmy za Nejlepší výkon v komediálním pořadu The John Larroquette Show zvýšila počet jejích Emmy na šest. V roce 1997 byla nominována za vedlejší roli v seriálu Správná Susan. V roce 1987 obdržela od American Comedy Awards ocenění za Nejvtipnější herečku a v roce 1990 cenu za celoživotní zásluhy. V roce 1995 byla uvedena do Síně slávy televizní Akademie. V roce 2000 byla oceněna American Comedy Award za nejhumornější ženský herecký výkon ve vedlejší roli za seriál Ally McBealová. V roce 2002 se opakovaně objevovala v seriálu That '70s Show.

White je také opakovaně k vidění v seriálu Kauzy z Bostonu a v dramatu The Bold and Beautiful.

Objevila se v celé řadě televizních filmů: s Lesliem Nielsenem ve filmu Životní šance, ve snímku Pejskové stanice Animal Planet, Ukradené Vánoce s Tonym Danzou a Leou Thompson a v roce 2005 společně s Richardem Thomasem a Amy Davidson ve filmu Poslední přání stanice Hallmark.

Mezi její role v celovečerních filmech patří například Povodeň s Morganem Freemanem a Christianem Slaterem, Dennis postrach okolí znovu zasahuje s Donem Ricklesem, Jezero, Druhá šance a Dům naruby se Stevem Martinem.

Je autorkou pěti knih, mezi něž patří Betty White's Pet Love, Betty White in Person a Here We Go Again: My Life in Television. Dvě knihy napsala společně s Tomem Sullivanem: The Leading Lady: Dinah's Story a Together. V únoru 2006 byla poctěna městem Los Angeles, které jí udělilo v Los Angeles Zoo čestný titul „Ambassador to the Animals“ za její celoživotní úsilí v boji o práva zvířat.

Mohli by vás také zajímat…