Beyoncé Giselle Knowles-Carter je americká zpěvačka, textařka, tanečnice a příležitostná herečka. Narodila se 4. září 1981 v texaském Houstonu. Její matka Célestine Ann Beyincé (známá především jako Tina Knowles) je významnou podnikatelkou a...

Životopis

Beyoncé Giselle Knowles-Carter je americká zpěvačka, textařka, tanečnice a příležitostná herečka. Narodila se 4. září 1981 v texaském Houstonu. Její matka Célestine Ann Beyincé (známá především jako Tina Knowles) je významnou podnikatelkou a módní návrhářkou a otec Mathew Knowles dříve pracoval jako obchodní zástupce firmy Xerox, později majitel nahrávací společnosti, podnikatel a hledač talentů. Byl zároveň manažerem Beyoncéiny skupiny Destiny's Child. Zatímco Matthew je afroamerického původu, Tina je francouzského, afrického a amerického původu. Beyoncé je vlastně potomkem Josepha Broussarda, vůdce francouzských kolonistů, kteří osídlili Akádii během 17. a 18. století.

Mladší sestrou Beyoncé je zpěvačka, tanečnice, textařka a herečka Solange Knowles. (nar. 24. června 1986). Solange byla zároveň tanečnicí ve skupině Destiny's Child.

Jako dítě navštěvovala školu St.Mary's Montessori v rodném Houstonu, kde začala s lekcemi tance. Její pěvecké nadání objevil učitel tance Darlette Johnson. Ve věku sedmi let zvítězila se slavnou písní Johna Lennona, "Imagine" ve školní pěvecké soutěži. Porazila tak i mnohem starší účastníky. V roce 1990 se přihlásila na základní školu se zaměřením na hudbu, kde zpívala ve školním sboru. Pokračovala na umělecké střední škole a následně na Alief Elsik High School. Během těchto studií působila jako sólistka kostelního pěveckého sboru.

Ve svých devíti letech se společně se svoji kamarádkou Kelly Rowland zůčastnily konkurzu na dívčí skupinu. Během konkurzu se setkaly s raperem LaTavia Robertsonem a připojily se k rapové a taneční skupině Girl's Tyme. Zatímco Beyoncé se ke skupině připojila okamžitě, Kelly až v roce 1992. Šestičlenná skupina se do mezinárodního povědomí dostala právě s příchodem Knowles a Rowland. Jakmile se o skupině dozvěděl významný R&B producent Arne Frager, letěl do Hustonu, aby ji pozval do svého kalifornského studia. Pod jeho vedením se zúčastnily největší televizní talentové show Star Search. Skupina však v soutěži nezvítězila, což bylo dle Beyoncé způsobeno špatným výběrem písně.

V roce 1995 ukončil její otec Matthew pracovní poměr, aby se mohl stát manažerem rozjíždějící se skupiny. Toto rozhodnutí mělo negativní vliv na rodinný rozpočet a rodiče začali žít odděleně. Matthew zredukoval původní skupinu na pouhé čtyři členky, čímž se začala formovat úplně nová dívčí R&B skupina, která krátce spolupracuje s nahrávací společností Elektra Records a následně Atlanta Records. V tomto období se zdálo, že se rodiče Tina a Matthew rozešli nadobro. Dohromady se však dali hned v následujícím roce, kdy začala skupina pod záštitou Sony Music nahrávat svoje debutové album. Krátce na to podepisují smlouvu s Columbia Records a skupina získává název Destiny's Child.

Destiny's Child
Název skupiny vznikl podle pasáže z Knihy Izajáše, jenž je knihou Starého zákona sepsanou ve složité poetické hebrejštině, obsahující proroctví připisovaná proroku Izajáši. Jejich první debut "Killing Time" byl součástí soundtracku k filmovému hitu Muži v černém (rež. Barry Sonnenfeld) z roku 1997.

První album s názvem Destiny's Child vychází 17. dubna 1998. Americké posluchače však album nijak zvlášť neoslovilo, mimo USA bylo úspěšnější. I přesto v roce 2000 dosáhly prodeje na území USA magické hranice milionu kusů, čímž si vysloužilo ocenění platinové desky od Asociace amerického nahrávacího průmyslu. Z prvního alba skupiny pochází vcelku úspěšné singly "No, No, No" a "With Me". První zmíněný byl vydán ve dvou verzích, z nichž na jedné spolupracoval raper Wyclef Jean, druhý měl být odpovědí na Usherův song "U Make Me Wanna". Album získalo cenu Soul Train Music Awards v kategoriích nejlepší R&B/Soul album roku, nejlepší R&B/Soul/Rap nováček a nejlepší singl za již zmíněnou píseň "No, No, No".

Druhé album Destiny's Child s názvem The Writing's on the Wall vyšlo 27. července 1999 a jako host se zde objevila např. raperka Missy Elliot, či R&B trio Next. Album bylo nominováno na cenu Grammy hned v šesti kategoriích a získalo platinové a zlaté desky v mnoha zemích světa. Celosvětově se prodalo více než 15 milionů kusů. Z druhého alba skupiny pochází ty největší hity. Singl "Bills, Bills, Bills" je prvním singlem skupiny, který se dostal na první místo prestižního žebříčku prodejnosti singlu v USA Billboard Hot 100 a získal dvě nominace na cenu Grammy. Následovaly singly "Jumpin', Jumpin'" a "Say My Name", které se staly vůbec nejúspěšnějšími písněmi skupiny. "Say My Name" byl na 43. předávání cen Grammy oceněn hned ve dvou kategoriích, Nejlepší R&B výkon pro dua a skupiny a Nejlepší R&B píseň. Jedná se o poslední album vydané v původní sestavě.

V prosinci 1999 členky Luckett a Roberson navrhovaly výměnu manažera, dle jejich tvrzení Beyoncéinin otec rozděloval zisky skupiny neúměrně a upřednostňoval především Beyoncé a Rowland. Beyoncé pak v únoru 2000 na televizi MTV oznámila, že Roberson a Luckett skupinu opustily. Obě členky však takové úmysly neměly a ze skupiny byly vyhozeny. Krátce na to vychází videoklip "Say My Name", ve kterém již Beyoncé a Rowland doplnily Michelle Williams a Farrah Franklin. Roberson a Luckett následně zažalovaly jak Mathewa Knowlese, tak Beyoncé a Rowland. Později se s členkami skupiny domluvily, žalobu stáhly a žalovaly pouze Mathewa.

V tomto bouřlivém období nahrávají píseň "Independent Women", jenž se objevila na soundtracku k akční komedii Charlieho andílci (rež. McG). Singl ovládal první příčku hitparády Billboard Hot 100 celkem 11 týdnů v řadě.

Farrah Franklin opustila skupinu po pouhých 5ti měsících, údajně nezvládala stres, který byl v tu dobu na členky skupiny vyvíjen. Skupina pak pokračovala jako trio. Sama Beyoncé trpěla kvůli rozpadu skupiny a mediální pozornosti s tím spojené častými depresemi.

Začátkem roku 2001, těsně před vydáním alba Survivor, si odbyla svůj filmový debut, když ztvárnila hlavní roli v hudebním televizním dramatu Carmen: hip-hopera (rež. Robert Townsend). Jde o moderní adaptaci čtyřaktové opery francouzského skladatele Georgese Bizeta.

Květen 2001 se již nese ve znamení třetího studiového alba Survivor. S 663 tisíci prodanými kusy v první týdnu tak ovládlo první příčku hitparády dvou set nejprodávanějších desek v USA Billboard 200. Album získalo tři nominace na cenu Grammy a vyhrálo v kategorii Nejlepší R&B výkon pro dua a skupiny za píseň "Survivor". Za téměř 5 milionů prodaných nosičů v USA získalo od Asociace amerického nahrávacího průmyslu čtyři platinové desky. Celosvětově se stalo nejprodávanějším albem dívčí skupiny 21. století a nejúspěšnějším albem dívčích skupin všech dob. Nejlépe si vedl již zmíněný singl "Survivor", skvěle pak také píseň "Bootylicious".

Po vydání vánočního alba 8 Days of Christmas v říjnu 2001, které na hudební scéně nijak extra nevynikalo, se trojice rozhodla dát si pauzu a zaměřit se na sólovou kariéru.

Trio Destiny's Child se znovu sešlo při nahrávání historicky posledního alba této skupiny Destiny Fulfilled, které vyšlo 16. listopadu 2004. Následné turné s názvem Destiny Fulfilled... and Lovin' It se skládalo z 67 koncertů v Asii, Austrálii, Evropě a Severní Americe. První koncert byl odehrán 9. dubna 2005 v japonské Hirošimě, poslední pak 10. září v kanadském Vancouveru. Během koncertu v Barceloně Kelly Rowland oznámila, že po skončení tour se skupina nadobro rozchází.

Filmové role a soundtracky
V roce 2002 přichází další filmový počin. V akční komedii režiséra Jaye Roacha Austin Powers - Goldmember se Beyoncé jako agentka Foxxy Cleopatra spojila s Austinem Powersem (Mike Myers) proti zloduchovi Goldmemberovi (také Mike Myers). Hlavní píseň filmového soundtracku s názvem "Work It Out" má samozřejmě na svědomí Beyoncé.

Následuje muzikálová komedie Pokušení (rež. Jonathan Lynn, 2003), ve které se do jazzové zpěvačky Lilly v podání Beyoncé zamiluje oscarový Cuba Gooding, Jr. v roli Darrina Hilla, uhlazeného newyorského reklamního agenta. K propagaci filmu nahrála Knowles píseň "Fighting Temptation", která byla záloveň hlavním songem filmového soundtracku, a na které se podílely i raperky Missy Eliott, MC Lyte a raper Free.

Počátky sólové kariéry
Na začátku své sólové kariéry se podílela na písni "'03 Bonnie & Clyde", jenže je součástí sedmého studiového alba rapera Jay-Zho The Blueprint 2: The Gift & The Curse, vydaného 12. listopadu 2002.

V Beyoncéině kariéře je však mnohem důležitější datum 23. června 2003, kdy spatřilo světlo světa její první sólové album "Dangerously in Love" a s více než 300 tisíci prodanými kusy v prvním týdnu obsadilo první příčku Billboard 200. Hlavní singl "Crazy in Love", na kterém se podílel Raper Jay-Z získal na 46. předávání cen Grammy hned dvě ceny, v kategoriích Nejlepší R&B song a Nejlepší Rap spolupráce.

Úspěch slavil také druhý singl z alba "Baby Boy", kvůli kterému se Beyoncé dostala do křížku se zákonem. Zpěvačka Jennifer Armour ji obvinila z toho, že se nápadně podobá jejímu hitu "Got a Little Bit of Love for You". Dle oslovených znalců je píseň pro posluchače snadno zaměnitelná. Soud se však případem příliš nezabýval. Další singly "Me, Myself and I" a "Naughy Girl" si také nevedly vůbec špatně.

Součástí alba byla také píseň "Dangerous in Love 2", balada, která byla v trošku odlišné verzi součástí alba Survivor skupiny Destiny's Child. Beyonce si touto novou verzí vysloužila hned 3 ceny Grammy a album se tak díky již zmíněnému úspěchu "Crazy in Love" může pyšnit pěti cenami Grammy.

3. listopadu 2003 zahajuje evropské turné Dangerously in Love Tour. 9 z celkem 10ti koncertů bylo odehráno ve Velké Británii, závěrečný se pak konal 19. listopadu 2003 v nizozemském Amsterdamu. Od března do dubna 2004 vyrazila spolu s Alicii Keys a Missy Elliott na turné s názvem Verizon Ladies First Tour. Šlo o celkem 30 koncertů na území USA. Posluchači mohli během tour slyšet kromě písní z alba Dangerously in Love také songy z pátého studiového alba Missy Elliott This Is Not a Test a druhého alba Alice Keys The Diary of Alicia Keys.

V dubnu 2004 zazpívala na Super Bowlu v rodném Houstonu státní hymnu. V tomto zápase se proti sobě postavily Carolina Panthers a New England Patriots a s více než 144 miliony diváků šlo, do té doby, o nejsledovanější zápas Super Bowlu vůbec.

Druhé sólové album a další filmové počiny
V den svých 25. narozenin vydává své druhé studiové album s názvem B'Day, které s neuvěřitelnými 541 tisíci prodanými kusy ovládá hitparádu Billboard 200. Na hlavním singlu "Dejá Vu" se opět podílel raper Jay-Z. Z celého alba si asi nejlépe vedla píseň "Irreplaceable", která ovládla první příčky hitparád v několika zemích, získala nominaci na Grammy v kategorii Nejlepší nahrávka roku.

Ve stejném roce se také znovu postavila před filmovou kameru, když ztvárnila popovou hvězdu Xanií v akcí nabité komedii Růžový Panter (rež. Shawn Levy). Velký úspěch jí v zápětí přinesla role nádherné Deeny Jones v hvězdně obsazeném muzikálu Dreamgirls (rež. Bill Condon, 2006), jenž je adaptací stejnojmenného broadwayského muzikálu z roku 1981. Hlavní písní filmového soundtracku se stává Beyoncéin song "Listen”, jenž byl následně oceněn Nejlepší původní písní na udílení Critics' Choice Movie Awards v roce 2007.

První celosvětové sólové turné s názvem The Beyoncé Experience zahájila 10. dubna 2007 v japonském Tokiu a ukončila 12. listopadu 2017 v Taipei na Taiwanu. Celkem odehrála 96 koncertů včetně 31 vystoupení na území Evropy. Čeští fanoušci se však Beyoncé nedočkali, nejblíže tak byla k vidění v rakouské Vídni, či německém Frankfurtu a Stuttgartu. Dva z návštěvníků koncertu v St. Louis utrpěli popáleniny, když byly některé z pyrotechnických efektů nechtěně odpáleny směrem do publika. Samotná Beyoncé je pak navštívila v nemocnici.

Jedním z nejvýznamnějších dat v osobním životě Beyoncé je bezesporu 4. duben 2008, kdy si vzala svého dlouholetého přítele Jay-Zho.

I Am… Sasha Fierce
Třetí studiové album I Am... Sasha Fierce vydává v listopadu 2008. Jedná se o dvoudiskový nosič, první s názvem I Am... jehož písně se dají charakterizovat jako pop a R&B balady, druhý Sasha Fierce se zaměřuje na electropop a Europop. Beyoncé tímto albem oficiálně odhaluje své alter-ego Sasha Fierce. S albem jí pomáhal samozřejmě její manžel Jay-Z, stejně tak jako jazzový zpěvačka Etta James. Ihned po vydání se s téměř půl miliónem prodaných kusů dostalo na první místo hitparády Billboard 200. Celosvětově získalo přes třicet platinových a diamantových ocenění. Z celkových sedmi nominací na cenu Grammy nakonec proměnila šest v samotnou cenu. Úspěšné singly "If I Were a Boy" a "Single Ladies" ovládly první příčky hitparád v mnoha zemích světa. Skvěle si vedly také písně "Halo" a "Sweet Dreams".

Kolem videoklipu "Single Ladies" a jeho parodií se strhla nevídaná mánie. Co se ocenění týká, vysloužil si cenu za nejlepší video na MTV Europe Music Awards 2009, BET Awards 2009, či skotském MOBO Awards. Na předávání MTV Video Music Awards 2009 byl nominován v celkem devíti kategoriích, z nichž vyhrál ve třech, včetně kategorie nejvyšší, Videoklip roku.

Úspěšná deska musí být samozřejmě následovaná neméně úspěšným turné, to s názvem I Am... World Tour bylo zahájeno 26. března 2009 v kanadském Edmontnu a skončilo ve městě Trinidad a Tobago ostrovního státu v Karibském moři Port of Spain. Celé turné se skládalo ze 108 koncertů a tentokrát se Beyoncé dočkali i fanoušci z České republiky. Koncert v pražské O2 Aréně proběhl 30. dubna 2009 a navštívilo jej necelých 11 tisíc obdivovatelů.

Cadillac Records, Posedlá a spolupráce s Lady Gaga
Rok 2008 obohatil její hereckou kariéru o biografické hudební drama Cadillac Records (rež. Darnell Martin), ve kterém ztvárnila R&B zpěvačku Ettu James. Ta se narodila 25. ledna 1938 a zemřela v roce 2012 na leukémii. V roce 1993 byla uvedena do Rokenrolové síně slávy. Za ztvárnění Etty James získala mnoho nominací na filmové ceny a zajímavostí je, že celý svůj honorář darovala organizaci Phoenix House, zaměřující se na léčbu závislosti na heroinu. S písní Etty James "At Last" také vystoupila na prvním inauguračním plese Baracka a Michelle Obamových konaném 20. ledna 2009.

Hned v následujícím roce ji byla svěřena role v psychologickém thrilleru Posedlá (rež. Steve Shill, Mark S. Jacobs), Beyoncé zde ztvárňuje Beth Charlesovou, manželku úspěšného finančního poradce Dereka v podání Idrise Elby. Rodina se stěhuje do nové čtvrti v Los Angeles a její idylidské soužití začne narušovat Derekova nová kolegyně. Beyoncé však byla za svůj výkon nominována na nelichotivou cenu Zlaté maliny, v kategorii Nejhorší herečka. Zlaté maliny jsou ocenění nejhorších filmových počinů roku a udělují se každoročně v Los Angeles v předvečer předávání Oscarů.

V roce 2010 spolupracovala na písni "Telephone" ze třetího alba zpěvačky Lady Gaga. Svoji přítomností obohatila také následný videoklip. Obě zpěvačky si za song vysloužili nominaci na cenu Grammy v kategorii Nejlepší vokální spolupráce.

Po nahrání písně "Telephone" si Beyoncé dává devítiměsíční hudební pauzu, během které hodně cestovala a užívala života.

Po krátké pauze opět v plné formě
Dva dny před vydáním svého čtvrtého studiového alba s originálně neoriginálním názvem 4 vystoupila na festivalu Glastonbury 2011. Album 4 vychází 24. června 2011 a debutuje na první příčce hitparády Billboard 200. Single "Love on Top" vydržel dlouhých 7 týdnů na první příčce hitparády Hot R&B/Hip-Hop Songs publikované magazínem Billboard. Z dalších písní jmenujme např. "Party", "Run the World (Girls)", "Best Thing I Never Had" a další. V srpnu 2011 si album vysloužilo platinovou desku od Americké asociace nahrávacího průmyslu a do února 2018 dosáhlo na serveru Spotify více než miliardu streamů.

7. ledna 2012 se Beyoncé a jejímu manželovi Jay-Zmu narodila dcera Blue Ivy Carter. Na svět přišla v new yorské nemocnici Lenox Hill Hospital. Beyoncé si po porodu dala 5 měsíců pauzu, po níž vystoupila při příležitosti otevírání Ocean Resort Casina v Atlantic City.

Počátkem roku 2013 o sobě nakrátko dává vědět skupina Destiny's Child. Vydává kompilaci romantických písní Love Songs, která obsahuje taky zbrusu nový song "Nuclear". Ve stejném roce zpívala státní hymnu u příležitosti druhé inaugurace prezidenta Barracka Obamy. Následně vystoupila na 47. Super Bowlu konaném v New Orleans, který sledovalo více než 110 milionů diváků. Z 55. udílení cen Grammy si za svoji píseň "Love on Top" odnesla cenu za nejlepší tradiční R&B vystoupení.

Pro televizní stanici HBO natočila celovečerní dokumentární show Beyoncé: Život je jen sen (2013), kterou sama režírovala. Dokument obsahuje jak záběry z koncertů, tak z jejich zákulisí.

Své páté koncertní turné s názvem The Mrs. Carter Show World Tour zahájila 15. dubna 2013 v srbském Bělehradu a skončilo 27. března 2014 v portugalském Lisabonu. Některých koncertů se zúčastnil také Jay-Z a název turné čítajícího 132 koncertů odkazuje na Beyoncino manželství s Shawn Carterem, přezdívaným Jay-Z.

Krátce po ukončení The Mrs. Carter Show World Tour vyjíždí spolu s Jay-Z na turné On The Run Tour, které je kromě dvou koncertů odehraných v Paříži výhradně americko-kanadské. První koncert se uskutečnil 25. června 2014 v Miami a poslední 12. záři v již zmíněné Paříži.

V originálním znění animáku Království lesních strážců (rež. Chris Wedge, 2013) na nás hlasem Beyoncé promlouvá postava královny Tary. Takže zjišťujeme, že ani dabing není této superstar cizí.

Úspěchy alb Beyoncé a Lemonade
Bez jakýhkoliv předchozích oznámení vychází koncem roku 2013 na iTunes album s názvem Beyoncé. Stejně jako předchozí čtyři alba se i Beyoncé okamžitě dostává na první příčku Billboard 200, díky čemuž se stává první ženou v historii žebříčku, jejíž 5 prvních studiových alb debutovalo na první příčce. Už v prvních šesti dnech přesáhla hranici milionu prodaných nosičů.

V roce 2014 byla Beyoncé podle magazínu Forbes nejvíce vydělávající hudebnicí po dva roky v řadě s tím, že její výdělky z roku 2013 byly zdvojnásobeny v roce 2014 na asi 115 milionů dolarů.

Rok 2015 se nesl v duchu šesti nominací na cenu Grammy, z nichž na 57. udílení cen vyhrála hned ve třech kategoriích. Píseň "Drunk in Love" z alba Beyoncé ji vyneslo cenu v kategoriích Nejlepší R&B vystoupení a nejlepší R&B píseň, jednu cenu si pak odnesla za album samotné.

Začátkem února 2016 vydává píseň "Formation" z připravovaného alba Lemonade. Fanoušci si mohli "Formation" stáhnout zdarma přes portál Tidal. S písní vystoupila poprvé na 50. Super Bowlu v kalifornské Santa Claře, který sledovalo více než 115 milionů diváků.
Album Lemonade vychází 23. dubna 2016 a Beyoncé o čtyři dny později zahajuje The Formation World Tour, během kterého odehrála 49 koncertů v USA, Kanadě a Evropě. Posledního koncertu v East Rutherford, New Jersey, konaného 7. října 2016 se jako host kromě Jay-Zho objevil raper Kendrick Lamar a v roli jedné z tanečnic i tenisová hvězda Serena Williams. Na 44. ročníku předávání American Music Awards si The Formation World Tour odneslo cenu za turné roku.

Album Lemonade, stejně jako všechny Beyonciny předchozí alba ihned po vydání ovládlo první příčku hitparady Billboard 200. Všechny písně z alba se pak dostaly do žebříčku Billboard Hot 100. Dle magazínu Rolling Stone bylo album nejlepším počinem roku a na předávání MTV Video Music Awards 2016 si za něj Beyoncé vysloužila rekordních 11 nominací, z nichž vyhrála v 8 kategoriích. Od prestižního amerického časopisu Time se za své úspěchy dostala na 6 místo v žebříčku Osobnost roku 2016. V únoru 2017 si pak odnesla dvě ceny z celkem devíti nominací na 59. ročníku udílení cen Grammy.

Narození dvojčat a podpora obětí hurikánů
Dne 13. června 2017 se Beyoncé stala matkou dvojčat Rumi a Sira Carter. Děti se narodily v Ronald Reagan UCLA Medical Center v Los Angeles, přičemž dcera Rumi se narodila před synem Sirem. Těhotenství oznámila 1. února 2017 na svém Instagramovém účtu. Příspěvek získal během osmi hodin více než 6.3 milionů "to se mi líbí" a stal se tak do té doby nejoblíbenějším příspěvkem v historii.

Zanedlouho po porodu spolupracuje s francouzským DJ Willy Williamem a zpěvákem J Balvinem na remixu jejich písně "Mi Gentle". Beyoncé věnovala veškerý výnos z tohoto songu na charitu pro oběti hurikánů Harey a Irma, které zasáhly převážně Karibské ostrovy ale nevyhnuly se ani americké Floridě.

Současné a budoucí počiny
Beyoncé se podílela na Eminemově písni "Walk on Water", jenž je hlavním singlem Eminemova devátého studiového alba Revival. Následně spolupracovala na remixu songu "Perfect" hudebníka Eda Sheerana. Beyoncé, jako jedna z nejžádanějších zpěvaček současnosti nemá o podobné spolupráce nouzi. V březnu 2018 se dala dohromady s DJ Khaledem a vznikl song "Top Off", který je hlavním singlem Khaledova jedenáctého alba Father of Asahd. Kromě Beyoncé se na písni podílel i její manžel Jay-Z a raper Future.

Dle dostupných informací by Beynocé měla dabovat postavu lvice Naly v připravovaném dobrodružném filmu Lví Král (rež. Jon Favreau, 2019), jehož česká premiéra je plánovaná na 18. července 2019.