zavřít
Upravit životopis

Životopis

Yuen Biao se narodil 26. 7. 1957 jako Ha Ling-Tsan.
Od útlého dětství projevoval velké akrobatické nadání a není tedy divu, že se už v necelých šesti letech ocitl v čínské opeře. Odloučení od rodičů snášel velmi tě1žce, ale v opeře nebyl čas na stesky. Navíc mu dost pomohlo, že se brzy skamarádil s Jackie Chanem.

Byl nejmladším členem "sedmi malých talismanů" a často mu byly přidělovány ženské role. žádnou radost z toho neměl, ale členství v "talismanech" byla pocta bez ohledu na výběr rolí.

Když operní škola ukončila svou činnost, Yuen Biao se spolu s mistrem přestěhoval do Los Angeles. Brzy se však vrátil - Amerika pro něj nebyla to pravé. Nějaký čas pracoval jako kaskadér a později se uplatnil i herecky. Například Jackie Chan mu dal příležitost ve filmu Young Master.

V letech 1982 až 1987 natočil Yuen Biao řadu filmů s Jackiem a Samo Hungem (např. Project A, Wheels on Meals). Většinou měl na starosti bojovou choreografii. To se týkalo i těch filmů, kde se na plátně neobjevil (Heart of Dragon).

Po ukončení "bratrské" spolupráce pokračoval ve své herecké kariéře - hrál např. ve filmu Iceman Cometh (u nás vyšel jako Čas válečníků). Jeho prvním režijním počinem byl film A Kid from Tibet.

V USA se Yuen Biao moc neprosadil kvůli jazykové bariéře. Jako choreograf akčních scén však spolupracoval s Jackiem na celkem úspěšném filmu Shanghai Noon.

Mohli by vás také zajímat…