zavřít
Upravit životopis

Životopis

Bill Irwin hrál nedávno na Broadwayi postavu George ve hře Edwarda Albeeho Who’s Afraid Of Virginia Woolf?, kde mu byla hereckou partnerkou Kathleen Turner. V roce 2005 za tuto roli dostal divadelní cenu Tony v kategorii Nejlepší herec. Bill Irwin také hrál po boku Sally Field v další Albeeho hře (v roce 2002 oceněné Tony Award) The Goat or Who is Sylvia.

Na přelomu let 2003/2004 se objevil na prknech The Signature Theatre, která se v této sezóně věnovala pouze Irwinovým původním hrám, které napsal, režíroval a následně v nich i hrál. Bill Irwin byl zakládajícím členem divadelní společnosti Kraken, jejímž uměleckým vedoucím byl Herbert Blau, dále také hrál spolu s Pickle Family Circus of San Francisco, kde spolupracoval s Larry Pisonim a Geoffem Hoylem. Později se objevil jako hostující herec v ODC Dance Company v San Franciscu, které jako první produkovalo jeho divadelní hru.

Jeho vlastní hry, které napsal společně s Dougem Skinnerem a Michaelem O’Connerem jsou Not Quite/New York, The Courtroom a Regard of Flight. Jeho původní divadelní hra Largely New York na Broadwayi získala pět nominací na Tony Award a získala ceny Drama Desk, Outer Critics Circle, New York Dance and Performance Awards. Irwin také hrál a dělal choreografii k hitu Fool Moon, který napsal s pomocí Davida Shinera.

Bill Irwin se nedávno objevil po boku Stevea Martina, Robina Williamse a F. Murray Abrahama ve hře Waiting For Godot v Lincoln Center a dále na prknech Public Theatre v Texts For Nothing v režii Joe Chaikina. Mezi jinými také přispěl k provedení hry Tempest v produkci George Wolfea. Z dalších broadwayských produkcí jmenujme například Accidental Death of an Anarchist a 5-6-7-8 Dance!

Irwin se objevil v řadě televizních pořadů jako The Closing Ceremony Of The Summer Olympic Games v Atlantě, ve které hrál, zároveň ji režíroval a vymyslel pro ni choreografii. Dále hrál či režíroval Northern Exposure, Saturday Night Live, The Tonight Show, The Cosby Show, Bette Midler: Mondo Beyondo v produkci HBO, Great Performances 20' Anniversary Special v produkci PBS, Sesame Street a ve videoklipu Mary Chapin Carpenter s názvem Let Me Into Your Heart.

V roce 1983 byl Irwin oceněn National Endowment for the Arts Choreographer’s Fellowship a v roce 1984 byl na pět let jmenován patronem Guggenheimova muzea. V roce 1997 hrál a režíroval svou vlastní adaptaci Scapina v produkci Roundabout Theatre a o rok později na stejném místě a ve stejné produkci režíroval A Flea in Her Ear. Na podzim roku 2000 Irwin hrál a režíroval svou vlastní adaptaci prózy Samuela Becketta Texts For Nothing, za které od Outer Critics Circle získal nominace za vynikající sólový výkon.

Bill Irwin se objevil v následujících filmech: Love Conquers All!, Igby Goes Down, The Laramie Project v produkci HBO, Grinch po boku Jima Carreyho, v Iluminatě John Turturra, ve filmu Scalpers s Andy Garciou, ve filmu Mike Hoffmana A Midsummer’s Night Dream po boku Michelle Pfeiffer, Kevina Klinea a Ruperta Everetta.

Hrál také ve filmech Moje modré nebe, Taková normální láska, Popeye, A New Life, Osm mužů z kola ven, Stepping Out, Žhavé výstřely, Silent Tongue a Žena ve vodě. Televizní kanál PBS také vysílal jeho speciál Bill Irwin, Clown Prince, který byl součástí série Great Performances.

Mohli by vás také zajímat…