zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z lékařské rodiny. Původně se chtěl stát stavebním konstruktérem. Protože ho však během studií na State University of New York, kde se vzdělával v technických oborech, začalo postupně víc přitahovat divadlo, přestoupil na dramatické umění na University of Massachusetts v Amherstu. Tři roky pak vyučoval drama na University of Montana v Bozemanu, než se rozhodl pro profesionální hereckou dráhu.

Zahájil ji na menších newyorských scénách, kde se představil po boku Kathy Batesové mj. v dramatu Sama Sheparda Prokletí hladovějící třídy. V pol. 80. let přesídlil do Los Angeles a tam se věnoval nadále divadlu (účinkoval mj. v hrách Arthura Millera Všichni moji synové, Christophera Fryho Barabbas, Williama Mastrosimonea Nanawatai a Thomase Babea Démonické víno), a zároveň se začal uplatňovat také ve filmu, většinou v komediálních rolích.

Výrazněji na sebe upozornil úlohou nakladatele Juliana Hedgeho, pro něhož píše hlavní hrdina (William Hurt) cestopisné příručky, ve smutné komedii podle románu Anne Tylerové Náhodný turista (r. L. Kasdan). Mnohé jeho postavy, ať už je vytváří v dramatické nebo komediální poloze, se potýkají s citovými problémy: farář Orin Meecham, nešťastně zamilovaný do farmářovy manželky (Jodie Fosterová), v romantickém dramatu Návrat Sommersbyho (r. J. Amiel).

Další jeho role byla odmítnutý snoubenec Walter v romantické komedii Samotář v Seattlu (r. N. Ephronová); ostýchavý Jack Callaghan, který nakonec přebere svému zraněnému bratrovi (Peter Gallagher) údajnou snoubenku (Sandra Bullocková), v romantické komedii Zatímco jsi spal (r. J. Turteltaub).

Bill Pullman založil vlastní výrobní společnost Big Town Productions. 2000 debutoval jako režisér TV westernem Muž z Virginie, v němž vytvořil titulní postavu. Od 1987 je jeho manželkou Tamara Hurwitzová, s níž má tři děti (Louis, Maisa a Jack).

Mohli by vás také zajímat…