zavřít
Upravit životopis

Životopis

Islandská zpěvačka, vl. jm. Björk Gundmundsdottir (nar. 1966). První desku natočila jako jedenáctiletá, s pomocí svého tatínka (album vyšlo v roce 1977 pod názvem Björk). Později je členkou skupin Tappi Tikarras, Theyr a Kukl.

S posledně jmenovanou natočila dvě desky a působili v ní dva další členové budoucí skupiny Sugarcubes. Ta vzniká v černu 1986, v den narození jejího syna Sindriho (manželem Björk byl její spoluhráč v této kapele, kytarista Thor Eldon).

V době mezi vydáním 2. a 3. alba Sugarcubes (v roce 1992) se zpěvačka vydává na sólovou dráhu. Debutové album je přijato jako jedna z nejlepších desek roku. Stylově čerpá z řady hudebních oblastí, ale přesto je nejen díky charakteristickému vokálnímu projevu relativně originální. Vyjímečně kvalitní jsou i další alba Post a Homogenic.

Její písne nejsou jen jednoho žanru.Při jejich skladbách se mužeme stretnout se žánry, jako elektronika, alternatívny rok,klasika, ale i folk a ambient.

V součastnosti žije s umělcem Matthew-em Barney-iem. Mají spolu dceru Ísadóru (narozena v r. 2002). Björk má také syna - jmenuje se Sindri (narozen v r.1986). Sidnri je její první díťe. I když se s jeho otcem Porom Eldonom krátce poté rozešla, jejich cesty se znovu spojili v kapele The Sugarcubes.

Mohli by vás také zajímat…