zavřít
Upravit životopis

Životopis

Rock´n´rollový idol počátku 60. let (zpěvák a kytarista), vl. jm. Robert Thomas Velline (nar. 1943), původem z amerického státu Severní Dakota. Jeho projev byl však relativně uhlazenější. Na konci 50. let začínal se svými bratry ve školní skupině Shadows, později přejmenované na Strangers. První nahrávky skupiny (1959) vzbuzují slušný ohlas (krátce v ní hraje i mladý Bob Dylan). Bobby Vee se objevuje i ve sk. Crickets, v níž nahrazuje Buddyho Hollyho.

V r. 1960 pořizuje 1. sólové nahrávky (ještě s doprovodem Strangers) a hitem se stává Devil Or Angel. Další hit - Rubber Ball (z r. 1961) - se prosazuje i v Anglii. Špičku tamnější hitparády brzy dosahuje písní Take Good Care Of My Baby. V r. 1962 se objevuje ve filmu Play It Cool a později v několika dalších.

Nejúspěšnějším albem v Anglii je deska Meets The Crickets (1962). Částečný pokles popularity se dostavuje až počínaje rokem 1964. Ještě v r. 1967 má ale hit v podobě folkové balady Come Back When You Grow Up (se sk. Strangers). Nahrává ale stále méně. Album Nothing Like A Sunny Day (1972) natočil pod svým pravým jménem. Přestože bylo příznivě přijato kritikou, prodávalo se špatně. Bobby Vee dále vystupuje i na konci 80. let.

Mohli by vás také zajímat…